| Miriamm a întrebat:

Buna tuturor.Va rog din suflet sa ma ajutati pentru ca sunt disperata.Pe 27 decembrie, am avut contact sexual cu prietenul meu.Cand a pus pana pe penisul lui avea lichid seminal si atunci dupa, s.ar putea sa imi fi pus mine mana pe vagin. Dupa care si. a pus un prezervativ si m. a "frecat"cu penisul lui.Mentionez faptul ca el nu si. a dat drumul deloc si ca eu sunt virgina.Pe 30 cemebrie mi-a venit menstruatia, dar ma gandesc ca pot fi insarcinata... mi-e foarte, foarte frica.Va rog sa imi spuneti cand a fost periodata fertila la mine, va rog mult, desi luna noiembrie am avut pentruatia pe 2.si va rog sa imi mai spuneti daca sunt sanse sa raman insarcinata.Va multumesc aticipat tuturor.

Răspuns Câştigător
| andreeei a răspuns:

Nu mai speriati fata. Daca ai facut-o pe 27 decembrie, iar pe 30 decembrie ti-a venit ciclul nu ramai la sigur. Linisteste-tehappy

| Miriamm explică (pentru andreeei):

Da,dar eu am citit pe net ca menstruatia poate sa.ti vina si peste sarcina...

| andreeei a răspuns (pentru Miriamm):

Draga Miriamm
Iti garantezi ca vei fi bine, am destula experienta si am trecut si eu foarte des cu prietena mea prin asta
Acelea sunt cazuri rare (probabil 1 persoana la 1 milion), nu-ti mai fa griji.

| Miriamm explică (pentru andreeei):

Pai da, dar eu [poate sunt acea persoana.Imi este foarte frica si sunt foarte speriata...un id imi poti da? te rog frumos...

12 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Imi place ca acum te-a apucat frica.
NU ESTI INSARCINATA,poti explica saptamani intregi,tot NU esti insarcinata!
Nu erai in nici o perioada fertila,stopul ti-a venit, nu te mai isteriza de pomana.
Asa cum ai citit pe google despre ciclul care poate veni peste sarcina, citeste si despre "sarcina falsa" sau "sarcina isterica" si lasa prostiile!
Teama puternica de a ramane insarcinata poate duce la aparitia sarcinii imaginare. Iar daca aceste probleme care au loc la nivel emotional apar la o femeie instabila din punct de vedere psihic, sansele de instalare a sarcinii false sunt cu atat mai ridicate!
http://parinti.acasa.ro/sarcina-82/sarcina-isterica-sau-falsa-139693.html
Citeste si calmeaza-te.
Am cunoscut aici, pe site, o fata care timp de 6 luni a trait cu teama ca e insarcinata,am reusit sa o conving sa mearga la medic,s-a dus(la ginecolog) si dupa consult si ecografie,m-a intrebat "sa-l cred,totusi,pe medic"?!?
Asa ca,lasa exagerarile ca n-o sa fie caz de ginecolog ci de psihiatru.
Daca ai nelinisti asa mari, ia un test de sarcina, din 18 ianuarie il poti face linistita,va fi concludent,acum e prea devreme,sau fa o ecografie pelviana,peste o luna!
Calmeaza-te, totusi si nu te mai juca, daca nu suporti!

| Heather2001 a răspuns:

Sunt ceva sanse, pentru ca din ce ai spus inteleg ca atunci cand ai facut-o erai inainte de stop si aceea din cate stiu este cea Mai fertila perioada.in plus, e posibil ca inainte sa te frece(cand deja avea prezervativul )sa fi patruns niste sperma, dar asta nu e obligatoriu.in concluzie sunt sanse, dar nu mari... daca nu te superi pot sa te intreb ai luat pilula de a doua zi? te intreb pentru ca ti-ar fi fost de folos...succes!

| Miriamm explică (pentru Heather2001):

Nu am luat pilula de a 2-a zi, pentru ca ma gandeam ca nu sunt sanse si in plus am 16 ani si mai sunt si virgina. Iar sperma nu avea cum sa patrunda pentru ca el nu si.a dat deloc drumul.Un id, ceva se poate? Pot sa explic mai bine.

| dariaelena a răspuns:

Nu cred ca-s esti gravida, dar cel mai bine ca sa fi mai sigura ar trebui sa-ti faci un test si o s scapi de indoieli:*

| Miriamm explică:

P.S. In luna noiembrie am avut menstruatia pe 2, iar penetrarea nu a avut loc, nici cu degetul, nici cu penisul.

| razvan2212 a răspuns:

Nu e mai usor sa iei o pastila?

| Miriamm explică (pentru razvan2212):

Dar ce pastila sa iau? Eu am avut deja menstruatie dupa contact, au trecut atatea zile, ce pastila isi mai face efectul acum? si in plus am 16 ani...si mai sunt si virgina...

| razvan2212 a răspuns:

Cum au spus si ceilalti. Perioada in care ai avut contactul e cea mai fertila. Deci cu siguranta nu ramai.

| andreeei a răspuns (pentru razvan2212):

Ce-i cu tine expertule? Documenteaza-te despre perioada fertila, ea era cu vreo doua zile inainte de menstruatie. Mai pe roamneste, FERTILITATEA E 0 in timpul ciclului. Mari OAMENI