| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Ultima menstruație a prietenei mele a fost pe 31 Iulie pana pe 5 August. Am avut contact sexual, puteți găsii detalii la cealaltă intrebare pusă de mine.
Ar fi cazul sa faca un test?
Menstruația ei este una neregulată, mereu a întârziat.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, cu prima urina de dimineata.

Orice test facut inainte de 21 de zile, va fi eronta si inutil.

Din pacate, aici nu spui cand ati avut si partidele sexuale, deci nu iti putem spune cu exactitate, cand poate face testul.

| Eric27 a răspuns (pentru Violleta2022):

Contactul sexual am avut pe 3 Septembrie

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eric27):

3 sept + 21 zile = 24 sept.

Deci testul de sarcina se poate face DUPA data de 24 sept. 2023
Orice test facut inainte este iuntil si va arata eronat, fiindca este imposibil ca hormonul gravdiei Hcg sa iasa la test, inainte de 21 de zile.

| dullcat a răspuns:

Buna.Repet, se poate face un test la 10-14 zile dupa data intarzierii menstruatiei.Aceasta poate fi cauzata de multe altele, nu doar de o posibila sarcina.
https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

| Eric27 a răspuns (pentru dullcat):

Are simptome premenstruale
Dureri de sâni, sensibilitate, crampe uneori, dureri de spate etc etc

| dullcat a răspuns (pentru Eric27):

Si e asa greu sa faca un test de sarcina? Ce rost are sa stati asa in stres?

| Eric27 a răspuns (pentru dullcat):

I-a venit menstruația astăzi.