| Biu009 a întrebat:

Buna, ultima menstruatie am avut-o pe 27 iunie si urmatoarea ar fi trebuit sa fie pe 24 iulie, insa inca nu a venit si au trecut deja 6 zile de intarziere. Am facut 2 teste de sarcina, unul ieri si unul azi dimineata si au iesit amandoua negative. Ar fi putut fi eronate? Voi mai face unul peste 2 zile daca menstruatia tot nu vine. As face si analize de sange insa momentan sunt plecata si nu am cum.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testele pot fi erobate, primul test corect se poate face din prima urina de dimineata in a opta zi de întârziere. Fa un test corect si repeta-l dupa 3-4 zile, iar apoi prezinta-te la ginecolog

| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca ciclurile tale menstruale au fost mereu REGULATE si au avut constant lungimea de 27 de zile asa cum ai precizat in aceasta intrebare si numai atunci este corecta si precisa data calculata de incepere a urmatoarei menstruatii. Numai intr-o astfel de situatie se poate considera/aprecia ca neinceperea menstruatiei ar reprezenta o INTARZIERE inexplicabila, care se poate datora existentei unei sarcini sau din cauza producerii unei dereglari hormonale "accidentale" pe parcursul actualului ciclu. In cazul in care ciclul tau menstrual nu a fost mereu de tip REGULAT si a prezentat din cand in cand modificari de lungime, atunci este posibil ca si in acest caz sa fie vorba de un ciclu mai lung si nimic mai mult. Pentru ca rezultatul testului de sarcina pe baza urinei sa fie 100% valabila/valida/corecta, aceasta trebuie sa fie executata numai dupa ce in urina se atinge CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon de sarcina hCG in mod sigur in proportie de100% si acest lucru se realizeaza numai dupa trecerea unui timp bine determinat prin cercetari si studii medicale si anume de MINIM 21 de zile de la data ovulatiei. Si fiindca in cazul tau prin calcul reiese ca OVULATIA a avut loc in data de 10 Iulie, reiese ca data atingerii in proportie de 100 a CMD de hormon hCG in urina este data de 31Iulie si drept urmare este posibil ca rezultatele obtinute prin cele 2 teste efectuate inainte de data precizata sa fie INVALIDE, INCORECTE adica ERONATE. Pentru a fi absolut sigura ca testul este facut in mod corect si rezultatul va fi SIGUR corect acesta trebuie efectuat incepnad cu ziua de 1 August. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Or fi descoperit ăștia cum să detecteze urina embrionului din urina mamei, mai știi?!? rolling on the floor

| mihai69 a răspuns:

Testul de sarcină e eficient dacă e făcut la minimum 21 de zile de la ultimul contact sexual. Scrie și pe prospectele lor.

| Biu009 explică (pentru mihai69):

Testele pe care le-am facut pot fi facute inca de la prima zi de intarziere a menstruatiei, scrie pe prospecte si mi-a spus si farmacista.

| mihai69 a răspuns (pentru Biu009):

OK; în acest caz, se poate ține cont de rezultate.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Biu009):

Bineinteles ca pot fi efectuate aceste teste de sarcina "ultrarapide" asa cum scrie pe prospectul ""mincinos prin omisie"" si afirmatia gresita a farmacistei care este interesata sa-si vanda produsele pentru a avea profit. Insa trebuie sa stii ca atat prospectul testului respectiv cat si farmacista au OMIS deliberat, cu buna stiinta, sa-ti mentioneze si sa-ti precizeze si sa te informeze asa cum ar fi absolut obligatoriu sa o faca si asupra faptului ca rezultatul testului efectuat in acest moment va avea o acuratete, precizie, garantie de valabilitate, validitate situata probabil in intervalul de 70-85% corectitudine.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru mihai69):

Primul raspuns dat de tine a fost cel bun si corect. big grin