| gianina99999 a întrebat:

Am si eu o intrebare.pe data de27 iunie mi-a venit menstruatia, pe 30 iunie am luat escapelle, si pe 5 iulie mi-a venit menmenstruatia. De la ce data sa calculez urmatoarea menstruatie? Acum nu stiu daca pe 5 iulie a fost o menstruatie sau a fost in urma escapelle, s-a manifestat ca o menstruatie. daca ar fi sa calculez dupa data de 27 iunie, ar fi trebuit sa imi vina de 2 zile, am facut si 2 teste si sunt negative

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Acea sangerare nu a reprezentat menstruatia. A fost o sangerare provocata de pastila. Mai ales ca ti-ai administrat pastila dea 2-a zi INUTIL si hormonii din ea nu au avut asupra a ce sa actioneze.Menstruatia ti se va produce la data la care ar trebui sa se intample/produca in mod normal, adica cam in aceste zile. Oare iti dai seama de greseala facuta prin administrarea IRESPONSABILA a pastilei respective? si de urmarile negative din lunile viitoare? Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iei in calcul si posibilitatea de a ti se fi modificat putin ritmul menstrual din cauza escapelle-i si sa iti vina foarte ciudat data viitoare.
In orice caz, trebuie calculat de pe 5 iulie, in sa e posibil sa dureze mai mult deoarece a fost o menstruatie indusa.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

In nici un caz nu se va lua in calcul data de 5 iulie, deoarece aceea a fost o sangerare care nu apare in cazul tuturor femeilor, si nu reprezinta menstruatia.

| Pateuuuuu a răspuns:

Acea sângerare se datorează pastilei de a doua zi. Nu are nicio legătura cu menstruatia propriu zisa.
In mod normal menstruatia va apărea la data obișnuita, +/- câteva zile.
Poți să îți faci un test de sarcina SIGUR cam la 2 saptamâni dupa contactul sexual.
Eu zic să săi liniștita, șansele să rămâi însărcinată sunt aproape 0, ținând cont că erai in perioada de infertilitate și ai luat și pastila. O zi buna happy

| gianina99999 explică:

Multumesc de răspunsuri. Tin sa precizez ca nici azi (2 august ) nu mi-a venit menstruatia.ideea e ca am mai avut un contact sexual pe 13 iulie (ultimul) eu zic sa nu fi fost probleme, teste am facut vreo 5 de atunci si nimic, nici menstruatie si toate testele negative