| GeorgianaGeo1 a întrebat:

Ultimul ciclu l-am avut pe 15 septembrie (vine la 28 de zile), iar pe 6 noiembrie am avut un contact sexual, iar prezervativul a ramas inauntru. L-am scos cu usurinta, dar nu stiam daca s-a varsat, asa ca am luat Escapelle la 18 ore dupa contact. Eram in a 10a zi dupa ovulatie. Care sunt sansele sa fi ramas insarcinata? Cat de mult o sa imi intarzie ciclul? In mod normal ar trebui sa imi vina aproximativ pe 11 noiembrie.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O SARCINA se poate forma/naste/lua fiinta NUMAI/DOAR daca SPERMA ajunge in vaginul partenerei, INDIFERENT prin ce mod, deci nu doar prin contact sexual ci si prin masturbare si in orice cantitate, dar pentrua a se putea naste/forma o sarcina acest lucru trebuie sa se intample in mod obligatoriu intr-una sau in toate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE + ziua OVULATIEI. In cazul in care joaca/sexul/masturbarea este practicata in orice zi in afara celor 4-5 zile fertile ale ciclului menstrual, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA chiar si in cazul in care SPERMA ajunge in vagin. Deoarece ciclul tau menstrual A FOST REGULAT cu a ciclicitate de 28 de zile, acest lucru a permis determinarea cu precizie atat a zilei de OVULATIE 29 Septembrie cat si a perioadei fertile care s-a suprapus peste zilele de 25, 26, 27, 28 +29 + 30 Septembrie adica singurele circa 6 zile ale CICLULUI MENSTRUAL in care exista posibilitatea de a forma sarcina. In data de 6 Octombrie adica dupa trecerea a 7 zile de la ovulatie Formarea sarcinii a fost 100% IMPOSIBILA chiar si daca sperma a ajuns in vagin. In aceste conditii pastila Escapelle a fost folosita ABSOLUT INUTIL fiindca este determinat stiintific si medical ca ultimele 9-10(11) zile, adica cele situate inaintea menstruatiei sunt 100% NEFERTILE. In cazul in care sexul este intretinut in perioada ultimelor 9-10 zile ale ciclului menstrual, sexul poate fi intretinut fara folosirea protectiei contraceptive si sperma poate fi ejaculata IN VAGIN fara retinere de fiecare data fiindca formarea sarcinii in aceasta perioada este 100% IMPOSIBILA. Folosirea acelei pastile blestemate si nenorocite intr-un moment in care formarea unei sarcini a fost absolut IMPOSIBILA a reprezentat o grava si crasa IRESPONSABILITATE, fiindca pur si simplu ti-ai batut joc de organismul tau pe termen lung. Dereglarile privind ciclul si menstruatia care se vor manifesta/vor urma si se vor produce in urmatoarele multe luni in mod sigur iti vor provoca stari de stres si ''dureri de cap''dintre cele mai greu de suportat. Si totul dintr-o prostie ce putea fi evitata. Multa sanatate ca in mod sigur vei avea nevoie de asa ceva!

| GeorgianaGeo1 explică (pentru corbulalbrosu):

Stiam ca nu sunt in perioada fertila, dar el s-a panicat si a zis sa iau ca sa fim siguri...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GeorgianaGeo1):

Este cu atat mai grava iresponasbilitatea de care ai dat dovada si ai acceptat sa folosi acea pastila blestemata la sfatul unui TAMPIT IMBECIL lipsit de cea mai elementara informatie privind modul in care se formeaza o sarcina. NO COMMENT

7 răspunsuri:
| WoKy a răspuns:

Calm down. Am trecut prin asta si o sa fiu foarte concis si la obiect.
A mea a luat Postinor 2 la 1 ora dupa contact, finalizare inauntru, rupti de beti (nu conteaza). Nici o sarcina. O usoara sangerare in a 5-a zi provocata de pastila. Lipsa de menstra 3 luni si cateva zile +dureri de cap, de sani (uneori).

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa calculul meu, 28 de zile se implinesc abia in 13 Octombrie nu in 11 Noiembrie!
Cat privesc sansele sa ramai insarcinata, sunt nule, fiind demult depasita perioada fertila.

Din cauza ca ai luat escapelle, inutil ce-i drept, sansele sa-ti vina ciclul la 28 de zile s-au dus pe apa sambetei, nici macar ovulatia nu se va mai produce in ziua a 14-a, pentru ca escapelle este o bomba hormonala care tulbura complet sistemul tau hormonal, iar in urmatoarele luni, nu stii cand vei avea ciclul si nici perioada fertila.

Cat priveste prezervativul care a cazut in interior, este doar o singura explicatie corecta, a fost mult prea mare pentru o putulica mica! Chiar nu glumesc!
Chiar asta este numarul 1la accidentele unde se rupe prezervativul: fiind balonul prea mare, care se rasuceste pe penis in timpul sexului si ori se rupe, ori ramane la interior, in vaginul fetei.
Spune-i baiatului ca data viitoare sa cumpere masuri mai mici, pentru putulica lui, ca riscati sa te lase gravida, daca se da cocos la vanzatoare cu ce masuri imense cumpara el. Sa lase rusinea la o parte, ca nu-i de gluma in cazul asta.

| Necunoscut112 a răspuns:

Sansele să fi rămas însărcinată sunt 0.

| GeorgianaGeo1 explică (pentru Necunoscut112):

Dar sunt sanse sa imi intarzie de la pastila?

| Necunoscut112 a răspuns (pentru GeorgianaGeo1):

Da, de la pastila aceea vei avea dereglari hormonale chiar şi câteva luni.