| Impressive17b a întrebat:

am si eu o problema...in luna noiembrie pe 9 am avut un contact neprotejat cu prietena mea, a doua zi a luat escapelle. Pe 16 noiembrie i-a venit menstruatia (normal). Problema este ca in luna decembrie mentrutia inca nu a venit. Este normal sa-i intarzie asa mult? Care sunt sansele sa fi ramas insarcinata? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva Escapelle a fost administrat absolut INUTIL si cu totul IRESPONSABIL, in cazul in care sexul a fost intretinut cu 7 zile inainte de ziua de incepere a menstruatiei, fiindca este demonstrat stiintific si medical ca in perioada celor 9-10 zile de dinainte de menstruatie, formarea unei sarcini este 100% IMPOSIBILA. Fiindca menstruatia s-a pornit la data normala, calculata si fiindca s-a desfasurat probabil similar cu cele produse anterior denota faptul ca este imposibil ca in acest moment sa existe o sarcina chiar si prezumtiva. Prelungirea actualului ciclu menstrual si neinceperea menstruatiei la data calculata, preconizata, se datoreaza dereglarilor hormonale produse si induse in organism de catre hormonii sintetici existenti in pastila care au fost introdusi in corp cu totul inutil. Intensitatea si perioada de dereglare a ciclului menstrual nu poate fi determinata insa in mod sigur va continua pe parcursul a mai multe luni. Doar pentru linistea voastra sufleteasca se poate efectua un test de sarcina pentru a va convinge de imposibilitatea de a exista o sarcina chiar si ipotetica, in conditiile prezentate. Multa sanatate!

| Impressive17b explică (pentru corbulalbrosu):

O sa faca un test, multumesc mult de ajutor.

3 răspunsuri:
| Mocanu_Marian_1987 a răspuns:

Fara un consult medical nu ai de unde sa stii du-te la medic treci peste rusine

| kikoki a răspuns:

Prietena ta poate face un test de sarcina cumparat de la farmacie.
O solutie si mai sigura pentru a afla raspunsul la intrebare este testul HCG de sange, cu plata, la orice laborator de analize medicale.
Contraceptivele de a doua zi pot avea ca efect secundar dereglari temporare ale menstruatiei.