| DianaD33 a întrebat:

Ultimul ciclu menstrual l-am avut în perioada 29 ianuarie- 3 februarie. Eu și partenerul meu încercăm să concepem un bebe. Am făcut ieri 2 teste de sarcină ambele aveau linia de control extrem de slab vizibilă. Am repetat testul azi dimineață, la fel de inconcludent, linia de control vag sesizabilă așa că am făcut un test beta hcg (de sange) unde valoarea mi-a iesit 4.47. Unele informații spun ca de la 4 in sus este sarcina iar unele de la 5 in sus. Am vorbut cu ginecologul meu care imi spune sa repet testul hcg lunea urmatoare, dar vreau cateva păreri. Credeti ca este posibil sa fie o sarcina si totusi sa ma fi testat prea devreme? Ma poate lamuri cineva cu nivelele de hcg si de ce am 3 teste cu linia de control extrem de slab vizibila, dar totusi existenta? Va mulțumesc si aștept răspuns.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Valoarea MINIMA a rezultatului obtinut in cazul testului de sarcina beta-hCG de la care este considerata ca fiind POZITIV este de 5, 8 mUI/ml.
In cazul in care valoarea obtinuta este situata intre 5, 3 si 5, 8 mUI/ml, rezultatul este considerat neconcludent/irelevant si in astfel de situatii testul beta-hCG se repeta dupa 3 zile, fiindca in acest interval de timp, in cazul in care exista o sarcina formata si implantata in endometru, va produce cel putin o cantitate de hormon hCG suficiet incat valoarea obtinuta sa fie DUBLA fata de cea obtinuta prima data. Daca si cel de al 2-lea test beta-hCG are aceeasi valoare, care este mai mica de 5, 3 mUI/ml in acel caz in mod absolut sigur NU esti insarcinata. Insa bineintele cu conditia ca testul de sarcina beta-hCG sa fie facuta dupa ce au trecut minim 14 zile de la posibila/probabila data a OVULATIEI, care in cazul putea sa aiba loc cam in intervalul cuprins intre 10 -16 Februarie. In concluzie numai daca testul beta-hCG a fost efectuat dupa data de 27/28 Februarie rezultatul obtinit poate fi considerat ca fiind valid, valabil si corect.
Multa sanatate!

| AliGab a răspuns:

In saptamana 4 de sarcina, beta hcg-ul trebuie sa fie peste 100. Mie imi iesea de obicei intre 150-200 (am avut 3 sarcini, dintre care una pierduta). Nu am o explicatie pentru linia de control de pe test, dar conform beta Hcg, nu esti insarcinata

| Dandinelle a răspuns:

Se intampla ca linia de control sa arate mai slab, dar cealalta se vede? ca esti insarcinata? ai fost la medicul ginecolog? daca ai avut menstruatia atunci, acum ai fi cam in 4-5 saptamani, daca inca nu ti-a venit ori e aia ori altceva, ceva ce medicul ginecolog poate descoperi printr-un consult. Daca te-ai testat acum deja dupa ce-a trecut perioada teoretica de-a doua menstra e indeajuns. Exista teste care dau rezultate si daca esti in a a patra zi de cand ti-a intarziat menstra.

| DianaD33 explică (pentru Dandinelle):

Da. Deci testul de sange Beta Hcg facut ieri imi indica un nivel de 4.47. Ceea ce este sub limita. Teoretic conform analizei de sange nu as fi însărcinată insa astazi am repetat testul de sarcina acasa si este mai vizibil pozitiv decat ieri inainte de a merge la testul de sange. Ce sa cred?

| Dandinelle a răspuns (pentru DianaD33):

Mergi la medicul ginecolog