| CriCri04 a întrebat:

va rog sa imi dati cat mai multe pareri. Sunt cu prietenul meu de 3, aproape 4 ani, cu cateva pauze. Aceste pauze sunt din cauza faptului ca ne certam des. dar asta nu ma conteaza. dupa o luna perioada de certuri, a decis sa fie din nou dragut cu mine, sa fim impreuna, sa uitam de trecut, sa fie perfect. Ei bine, el a incercat sa imi faca o pacaleala de 1 aprilie doar ca a inceput-o cu vreo 2 zile mai devreme, ca sa nu ma prind. ei bine, mi-a zis ca pleaca undeva, si eu l-am crezut, pana cand la un moment dat mi s-a parut dubios, si i-am zis sincer ca prefer sa ii spun lui ca mi se pare ciudat, ca nu cred ca e plecat, si ca au mai fost in trecut multe chestii cu care m-a mintit si de aceea am anumite suspiciuni. eu cel putin speram ca am procedat corect, ca i-am zis sincer si deschis ceea ce cred, in loc sa incep sa fac eu singura investigatii asa cum stiam ca nu suporta. ei bine, s-a suparat foarte tare ca i-am spus "durerea" mea si a zis ca nu poate sa mai fie cu mine pentru ca nu il iubesc, mai exact a spus ca nu il pot iubi daca nu am incredeere in el. Eu am incredere in el, dar nu totala, si il iubesc, si ma iubeste dar nu inteleg cum sa ii demonstrez ca exista dragoste si daca nu am incredeere absolut totala in el sad va rooog ajutati-ma ca nu stiu ce sa mai fac.am incercat orice posibil si tot vrea sa renunte sad nu inteeleg de ce sad va rog sad dau funda la cele mai bune raspunsuri :* scuzati-ma ca am scris mult sad

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Sincer, avand in vedere ca nu ai incredere in el, relatia e cam sortita esecului. Si el vede asta.
Stii, uneori e bine sa taci. Sa astepti. Sa vezi deznodamantul si abia atunci sa iti spui of-ul.
Ideea e ca avand in vedere cat de usor a intors el spatele...nu vad prea multe sentimente la mijloc.
Un om care te-ar iubi indiferent ce faci si zici, ar incerca sa iti demonstreze ca e demn de incredere. Nu ar pleca pur si simplu.
Putea in cel mai rau caz sa se certe cu tine pe tema asta si gata. In o zi-doua sa uite.
Renuntarea nu o poti folosi decat cand implicarea emotionala e mica.
Lasa-l sa plece. Si ureaza-i tot ce e mai frumos in viata. Daca te iubeste se va intoarce. Daca nu, sa-i multumesti lui Dumnezeu ca nu ti-a permis sa stai si mai mult decat ai stat cu persoana gresita.
O relatie nu inseamna stres, despartiri, neincredere etc.
Iar el daca stia ca in trecut a facut ceva ce tie ti-a clatinat increderea, a fost foarte neinspirat sa incerce sa te "pacaleasca" tot prin ascunzisuri si minciuni.
Mie mi-a zis la 5 dimineata sa ma duc afara ca mi-au spart masina. E o pacaleala eficienta si facuta cu cap astfel incat sa nu se ajunga la tam-tam-uri.

| CriCri04 explică (pentru sofisis):

Imi e greu sa renunt dupa atata timp impreuna

| sofisis a răspuns (pentru CriCri04):

Te cred. Nu se indoieste nimeni de asta. Si e normal. O sa suferi, o sa plangi, o sa iti treaca, o sa aflii ca e cu alta si iar o sa mai plangi putin dar iar o sa iti treaca. Sunt stadii prin care trebuie sa treci.
Dar sa fii mereu convinsa ca TU esti pe primul loc si ca esti puternica si ca poti trece peste orice si ca inima ta e in stare sa isi revina si ca tot raul e spre bine. Un sut in fund e un pas inainte.
Sincer, decat intr-o companie proasta, mai bine singura.
Acum, cea mai mare greseala pe care o poti face este sa stai sa te rogi de el. Crede-ma! Singura ta sansa sa mai scoti un rezultat de la el, este sa il ignori si sa ii respecti decizia. Trebuie lasat sa isi ia propriile decizii. Daca te iubeste, ii va fi greu fara tine si cand va vedea ca tu esti bine si el nu, se va gandi mai bine si se va intoarce.
Daca nu se intoarce inseamna ca oricum nu mai puteai face nimic. Totul era pierdut din start.

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Si cu cat il vei ruga mai mult,cu atat el va refuza mai mult.
Lasa-l in pace,dar spune-i ca prea usor renunta,daca tot tinea sa luati totul de la capat ar fi putut fi mai hotarat.
Si pleaca,nu-l mai ruga,nu-l mai cauta.
Daca vine inapoi,poate ca mai aveti o sansa.
Daca nu vine,nici nu era cazul sa mai aveti vreo sansa,in viata totul are un sfarsit.
Decat un chin continuu, mai bine o mare singuratate temporara.
Spui ca ti-e greu sa renunti.
Ia exemplu de la el, lui nu ii e deloc greu, el renunta pur si simplu.
Asta nu e iubire, e un razboi al orgoliilor.

| cristimihailov a răspuns:

Exista unele experiente care ne pregatesc pentru ce va veni.

Se pare ca si asta este o asemenea experienta.

Lasa-l sa coboare din trenul vietii tale ca sa vorbim metaforic.
Daca tine neaparat, o sa te gaseasca la urmatoarea statie. Daca nu, tu oricum ai traseul tau.