| laviniabeluska11 a întrebat:

Vă rog să mă ajutați. Am o relație de mai bine de un an cu un bărbat pe care îl iubesc foarte mult. El este mai mare decât mine cu aproape 10 ani, dar nu sunt probleme din aceasta cauza. Eu am vrut sa aflu ce relații a avut el înainte pentru ca a evitat sa îmi vorbească despre. Am aflat pana la urma ca a avut o relație cu o tipa care era căsătorită în timp ce era cu el. Eu nu stăteau în același oraș, se vedeau mai rar. Din ce am înțeles, ea l-a mințit ca nu mai e cu sotul ei, iar el i-a găsit mesaje în telefon în care vorbea despre cat de bine s-a simțit cu el când au făcut dragoste. Am plâns foarte mult când am aflat pentru ca îmi ascunsese chestia asta. Mi-a zis ca e ceva neplăcut din viata lui și ca nu ii place sa vorbească despre ce a fost atunci. Eu sunt genul de fata simplă, naturală, iar ea este o fire excentrica, unghii false, gene false, machiaj cat cuprinde, parul mereu aranjat. Se vede ca are multi bani și chestii pe care eu nu mi le permit. Eu momentan am un job ca sa îmi permit sa termin facultatea, nu ma compar cu ea. Nu o vad mai frumoasa ca mine, nu o vad mai deșteaptă, dar am prins o obsesie pentru ea. Nu știu de ce... știu ca el ma iubește, a fost mai mult cu ea decât are cu mine acum, iar pe mine m-a prezentat familiei după 2 săptămâni de relație, pe ea nu a adus-o niciodată acasa la familia lui, se comporta foarte frumos cu mine, vrea sa ne căsătorim după ce o sa îmi termin eu studiile, are planuri făcute cu mine, însă nu știu de ce ma simt inferioara fostei... sa fie din cauza ca o vad mereu machiata și aranjata? Mie îmi place sa fiu simpla, iubitul meu e foarte multumit de mine și mereu îmi spune ca nu știe cum de eu asa frumoasa sunt cu el. Cum sa scap de obsesia pentru ea?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cazul este clasic, de curvar care obtine ce fata/femeie vrea.
Sfatul meu este, daca ai cat de cat minte, sa-ti cauti un baiat de varsta ta, care sa-ti ofere dragoste si fidelitate, ca de la asta nu vei avea niciodata asa ceva.
Este evident ca barbatul asta te manipuleaza si obtine tot ce vrea de la tien si de la altele, probabil in acelasi timp, dar fara ca tu sa stii de existenta lor.
O asemenea relatie nu va functiona niciodata timp indelungat, pentru ca, el este un curvar care profita de tot ce-i pica in mana, in general femei nu prea inteligente, care i se ofera pe tava, acceptand orice de la un asemenea om.

| Holiday a răspuns:

Te consumi degeaba. Nu mai zgarma in trecutul lui, e normal sa-i fi trecut diverse femei prin pat. Important e ca acum e cu tine, te iubeste, vrea sa se casatoreasca cu tine, etc. Bucura-te de ce ai, nu te mai gandi la alte lucruri care n-au legatura cu prezentul.

| Emma30555 a răspuns:

Pai problema e în capul tău, nu e nici o problema de fapt. Nu contează ce a fost în trecut, tu ce ai fi vrut, ca tipa sa semene cu tine? E normal ca foștii iubiți sau fostele iubite sa nu semene între ei/ele. El dacă te iubește asta contează.

| misswinchester a răspuns:

Draga mea, totul este doar in capul tau. Atat timp cat tu esti multumita cu tine, la fel si el de naiba sa-ti faci zile amare gandindu-te la FOSTA LUI. Cu ce te deranjeaza pe tine ca ea se aranjeaza? Dca ei asa ii place, bravo ei. Nici pe tine nu te opreste nimeni sa te aranjezi. Ar trebui sa-ti vezi de relatia ta si atat. Daca iubitul tau nu mai are nicio legatura cu ea tu de ce trebuie sa fi atat de... nu stiu sa gasesc termenul potrivit. IN FINE, concentreaza-te asupra ta si a lui. ATAT.

| Irina222221 a răspuns:

Faptul ca ai facut o obsesie pentru ea ca e mereu aranjata si machiata provine din nesigurata ta. Nu esti siugra pe tine si pe propriile tale calitati. Ai nevoie sa gandesti mai pozitiv si sa te gandesti ca nimeni nu e mai bun ca tine si ca nu aspectul fizic al unui om conteaza, ci ceea ce poate sa ofere dincolo de aspectul fizic. Pentru ca un om poate sa arate ca scos din vitrina pe dinafara si pe dinauntru sa fie gol si lipsit de personalitate.

| Elena_Georgiana_1993 a răspuns:

Te simți așa pentru ca ai frica de a nu se intoarce la ea. Dacă îl iubești căsătorește te cu el și evit o pe fosta lui.
Sper ca ți am fost de ajutor happy