| Narcisa345 a întrebat:

Bună, vin cu o întrebare...
Recent am început sa ma masturbez (de pe 27 august), nu e foarte mult timp...si nici foarte exagerat. Am avut o zi în care am simțit sa ma masturbez de 3 ori și astăzi de încă a doua oara... Dar astăzi când m-am masturbat pentru a doua oara nu m-am mai simțit asa e excitată și greu am dat de orgasm. Iar acum mă doare.
Întrebarea mea e, am făcut ceva greșit? M-am masturbat prea mult? Îmi va afecta viata sexuală (ma refer când o sa fie sa fac sex pe viitor, sa nu mai simt nicio plăcere)?

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai facut ecva gresit asta numai tu stii, ca noi nu stim ce ai bagat tu in vagin.

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

https://www.thetrentonline.com/guys-4-reasons-masturbation-good/

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca te doare e cazul sa te rezumi numai la o singura distractie pe zi, nu mai multe.

| Marius22222222222 a răspuns (pentru dullcat):

Sau cu pauza de câteva ore

| dullcat a răspuns (pentru Marius22222222222):

Tu nu ai vagin, deci shh...laughing) Trebuie perioada de vindecare, nu pauze de cateva ore.

| Marius22222222222 a răspuns (pentru dullcat):

Lasă fata sa se simtă bine

| dullcat a răspuns (pentru Marius22222222222):

Cand iti sangereaza si tie penisul tot asa iti voi spune.

| Marius22222222222 a răspuns (pentru dullcat):

Eh ca TU nu te masturbezi

| VoidEternal a răspuns:

Ce-i prea mult strica. Ia o pauza de câteva zile și libidoul o sa revină.

| Marius22222222222 a răspuns:

Dar duci nu gluma

| Sistemulxxl a răspuns:

Trebuie sa incerci cu dilo-uri de calitate.

| Selenaaa a răspuns:

Buna, Narcisa,

Probabil nu ai mai simtit atat de multa placere pentru ca a fost repetitiv, asa deodata. Sunt 3 zile, corpul tau simte o senzatie noua. E normal ca la inceput sa fie foarte excitant apoi sa se mai diminueze placerea. Mai lasa sa treaca putin timp si nivelul placerii va creste din nou.
Durerea posibil sa vina ca a fost prea mult, poate ai iritat zona. Nu iti va afecta viata sexuala cat timp nu devine o o dependenta sau obsesie.
E foarte bine sa te autoexplorezi, sa stii care iti sunt punctele erogene, ce anume iti face placere. Insa sa ai un control si un echilibru, atat acum cat si pe viitor.

Toate cele bune!

| Anuseabusea a răspuns:

Te doare căci ai acolo zona e foarte sensibila
Nu-ți va afecta viata sexuala pe viitor

| Clitorin a răspuns:

Cati ani ai? Ai grija cu degetica, ca o sa ramai mică daca mai faci asa ceva.

| doctorandus a răspuns (pentru Clitorin):

Esti mincinos patologic?

| Narcisa345 explică:

Menționez ca nu am adăugat nimic în timpul masturbării (doar degetele am folosit) și nu am făcut foarte mult decât într o zi de trei ori, și astăzi de doua.