| dezorientat a întrebat:

Buna,vizitand acest site si uitandu-ma peste el am prins curaj astfel incat sa imi exprim si eu problema cu care ma confrunt in speranta ca cineva va reusii sa ma indrume spre o solutie.
Am 24 de ani, sunt baiat,putin supraponderal si de cand ma stiu am fost timid.
Cu alti baieti nu am nici o problema, pot sa discut liber sa ma simt in largul meu, imi place sa socializez, sa ies in oras iar cu timpul am invatat sa imi selectez persoanele cu care ies.
Problemele incep atunci cand doresc sa intru in vorba cu o fata.Pur si simplu nu stiu de ce, dar de fiecare data cand vreau sa vorbesc cu o fata pe care o simpatizez imi tot spun in cap ca o sa reusesc incerc sa ma incuraj singur imi iau inima in dinti si merg spre ea, dar apoi sa intru intr-o conversatie cu ea, dupa ce o salut parca mi se blocheaza creierul...efectiv nu sunt in stare sa ma zic nimic, sa fac nici un gest, absolut nimic sad. Si stau asa si ma uit la ea, si ea la mine pana cand situatia devine una penibila si inevitabil pleaca. Pur si simplu sunt incapabil sa inteleg ce este inneregula cu mine si de ce imi este atat de greu. Poate fi o problema medicala? Si daca da, la ce specialist mi-ati recomanda sa merg?
Este inutil sa spun ca nu am avut niciodata relatii intime cu o fata, nici macar n-am sarutat o fata (stiu ca pare greu de crezut, dar acesta este tristul adevar). Mentionez ca sufar si de acnee pe suprafata fetei. Daca este cineva care poate sa ma ajute cu un sfat, mai ales daca acesta ar veni de la o persoana de sex opus cu al meu, orice comentariu constructiv este binevenit. Va rog cei care nu sunt in stare sa lase un comentariu civilizat sa se abtina! Multumesc.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

N-ar fi rău să mergi la un psiholog. Te poate ajuta foarte mult.

| OMFGConrad a răspuns:

"Buna,vizitand acest site si uitandu-ma peste el am prins curaj astfel incat sa imi exprim si eu problema cu care ma confrunt in speranta ca cineva va reusii sa ma indrume spre o solutie."
"Eu sunt prost, dar când mă uit în jur prin curaj.", ceva de genul. laughing
Revenind, ți s-a mai spus, și nu, nu e un clișeu. Dacă nu încerci, nu câștigi. Iar dacă încerci și nu-ți iese, prinzi experiență. Hai, baftă!

| Ara997 a răspuns (pentru OMFGConrad):

Treb' sa recunosti ca omu' si-a facut o introducere civilizata...

| LexiEla a răspuns:

Daca ai incredere in tine, crede.ma ca o sa se vada la cealalta persoana. Poate nu stiai dar cand o persoana e increzatoare, persoanele din jur chiar vor crede ca acea persoana e simpatica. (Odata un baiat spunea mereu mai in gluma mai in serios ca e frumos si am ajuns chiar sa cred asta pentru ca se simtea bine in pielea lui)
Un psiholog te.ar putea ajuta sa intelegi ca nu trebuie sa.ti fie teama. Suntem toti oameni. E normal sa vrem sa socializam.

| ambicio a răspuns:

Lipsa de experienta își spune cuvântul la fel și lipsa de încredere în tine.
Dacă conversezi nu pierzi nimic, orice om are nevoie de perseverență în orice domeniu. Nu te gândi că pe prima o și agăți dar eșecurile duc spre succes.

| MelissaAdela a răspuns:

Buna.Sunt de parere ca iti lipseste increderea de sine.Atata timp cat esti increzator in propriile tale forte nu are cum sa se intample astfel de incidente minore.Incearca sa vorbesti dezinvolt cu respectiva tipa pe care se presupune ca o simpatizezi.Gaseste diferite subiecte pe care sa le abordati impreuna.Nu intra in panica pentru ca nu ai de dat un test sau ceva.Tu poti absolut orice si trebuie numai sa vrei.Promite-mi ca nu o sa te mai blochezi.Mai mult curaj, ok? :*