| Ana782562 a întrebat:

Bună, vreau niste sfaturi pentru că am făcut o cu prietenul meu acum aproximativ o săptămână neprotejat, nu a ejaculat în mine dar ciclul trebuia să îmi vina luna asta pe 17 și am avut niste scurgeri mici aseară și am început de ieri sa folosesc anticoncepționale tri-regol
Sunt puțin panicată și vreau niste sfaturi de la cineva mai experimentat, mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti deja insarcinata, anticonceptionalele tot degeaba le iei. Alea trebuiesc luate cu cel putin 8 zile inainte, ca sa te protejeze.
Ma rog, luate dupa ureche si inutil, poti sa fii bine mersi, insarcinata!

Nu vad in schimb de ce esti panicata, odata ce singura ai acceptat sa faci sex neprotejat, deci singura ai constimtit si acceptat acest risc.
Era alta problema daca te viola... dar nu scrii nimic aici de viol, ceea ce ma duce cu gandul ca a fost sex consimtit.
In orice caz, te sfatuiesc sa faci un testd e sarcina DUPA 7-10 zile de la intarzierea menstrei si nu inainte!

| sofisis a răspuns:

Anticonceptionalele trebuiau luate in urma unor analize medicale...nu asa.
Si nu pricep care e intrebarea...De ce ti-a venit mai devreme? Sau?

| Ana782562 explică (pentru sofisis):

Scria pe net că e semn de sarcina dacă îți vin scurgeri mai devreme

| sofisis a răspuns (pentru Ana782562):

Exista sangerarea de nidatie, da. Mie mi-a venit aia in locul menstrei. Acum nah, tu stii cat de tare ai musca pe caciula big grin
De ce nu faci un test daca exista sanse mari de sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ana782562):

Doar niste ageamii lipsiti de cele mai elementare informatii privind mecanismul de procreere umana, au putut sa afirme respectivele ineptii complet eronate. Pornirea menstruatiei in avans sau cu intarziere fata de data calculata/preconizata cu o diferenta de +/- de 2-3-4 zile, se apreciaza ca se inscrie in limita considerata ca fiind acceptabila si chiar normala. Inceperea menstruatiei in 99, 9% din cazuri reprezinta GARANTIA ca in timpul ciclului menstrual anterior abia terminat, NU s-a produs fost fecundarea ovulului de catre un spermatozoid si din acest motiv nici NU s-a format si instalat in uter vreo sarcina. In aceste conditii din organism este eliminat prin sangerarea menstruala fostul endometru imbatranit, degenerat si devenit inutil si se considera ca nu exista nici macar probabilitatea de a exista o sarcina chiar si ipotetica. Multa sanatate!