| ana_9938 a întrebat:

Acum o saptamana am facut sex neprotejat cu prietenul meu. El zice ca nu s-a terminat in mine dar nu stiu mie imi e forate frica. Oare mai are rost sa iau anticonceptionale acum, au vreun efect pentru ca eu acum o saptamana am facut sex.Si mai am o intrebare ciclul trebuia sa imi vina ieri si inca nu mi-a venit cat de mult poate sa intarzie?crying

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Buna Ana. Nu are rost să mai iei anticoncepționalele acum, nu au cum să mai aibă efect. Fă un test de sarcină dacă întârzie săptămâna asta. Deocamdată este prea devreme ca să poți ști cu certitudine.
Dacă iese testul pozitiv, du-te la un medic ginecolog. În primele săptămâni se poate administra o combinație de medicamente care duce la eliminarea produsului de concepție pe cale naturală, fără chiuretaj sau aspirație. Dar trebuie făcut sub supravegherea unui medic, nu așa de capul tău.
Eu zic așa, stai săptămâna asta, te liniștești și aștepți. Dacă nu vine la 14 zile de la momentul în care ai făcut dragoste, faci un test de sarcină în dimineața aia. Dacă iese negativ, mai stai o săptămână și mai faci unul pentru siguranță sporită. Dacă însă iese pozitiv te duci direct la doctor.
Eu totuși sper că nu ai pățit-o. Chiar pentru cuplurile care își doresc un copil și care fac sex neprotejat și tratamente uneori e greu să se întâmple. Poate de data asta ai puțin noroc și pe viitor ai mai multă grijă. Îți țin pumnii!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, contraceptivele nu mai au nici uin efect daca esti insarcinata. Cu 6 zile inainte de data calculata a menstrei, riscul de sarcina este destul de mic. daca partenerul tau e foarte sigur ca nu a ejaculat, riscul nu depaseste 5-6%.
Menstra nu iti intarzie din cauza vietii sexuale. Nu exista nici un motiv sa intarzie daca esti sanatoasa si nu esti insarcinata.

| ana_9938 explică (pentru Brigaela):

Lasa-mi id tau intr-un msg te rog

| Brigaela a răspuns (pentru ana_9938):

Eu nu am ID de YM si nu folosesc acest program. Imi poti scrie un mesaj aici in privat si iti voi raspunde

| ana_9938 explică (pentru Brigaela):

Dar nu pot sa scriu nu ma lasa

| Brigaela a răspuns (pentru ana_9938):

Eu am bifat sa primesc mesaje de la toti userii, deci e imposibil sa nu te lase sa-mi trimiti mie mesaj (dupa ce iti confirmi adresa de mail). In fine, daca chiar nu poti, trimite-mi un mail pe adresa brigaela@yahoo.com (dar mail)

| ana_9938 explică (pentru Brigaela):

Da vezi k ti-am dat msg

| katy a răspuns:

Ciclul poate intarzia pana la maxim 2 saptamani, abia atunci te-ai putea ingrijora.insa daca iti faci probleme referitor la contactul sexual, trebuia sa actionezi din timp nu sa lasi sa treaca o saptamana puteai sa iei pastila de a doua zi si stateai linistita.sa iei acum anticonceptionale nu are rost, pentru ca nu au efect

| scarletjo a răspuns:

Buna! Nu are rost sa iei anticonceptionale acum.Anticonceptionalele au efect dupa 7 zile de cand incepi sa le iei. Mai asteapta cateva zile si fa un test de sarcina. Dupa 14 zile de la conceptie este eficient testul.

| matzagyuly a răspuns:

Eu te-as sfatui sa nu te panichezi.nu mai are rost sa iei anticonceptionale pentru ca este prea tarziu, mai asteapta putin si cumpara-ti un test de sarcina, costa intre 10-20lei,deci nu f mult eu nu cred ca esti gravida, cred ca starea ta psihica a facut sa iti intarzie.
sper sa te ajute

| athos01 a răspuns:

Acum nu se mai poate face nimic, ciclul poate intarzia si din alte cauze nu neaparat ca esti gravida

| ana_9938 explică:

Multumesc pentru raspunsuri mi-a venitbig grin si mi-a si trecut:*