| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa iau ac. Și am aflat de anticoncepționalele Harmonet sau ceva de genul. Sunt o folie cu 21 de zile. Cum trebuie luate? Eu am luat yaz și acolo avea 28 parcă. 24 roz și 4 albe. Și acele 4 albe le luam când eram în perioada ciclului. Adică după a treia pastila albă îmi venea menstruatia. Și continuam cu prima rozi. Practic nu făceam pauza intre ele. Dar la altele cu 21 de zile când trebuie sa fac pauza? Nu prea înțeleg. Eu am luat odată Diana 35 pentru chist și alea în perioada ciclului menstrual făceam pauza. Vreau păreri.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Le iei exact cum ti le prescrie tie ginecologul, dupa consultatie. Nu te abati deloc de la prescriptie. NU te iei dupa parerile de pe net, unii o sa-ti spuna sa le inghiti pe toate o data, dupa contactul sexual, caz in care poti muri. Cu anticonceptionalele nu te joci, ele sunt un tratament dificil care trebuie recomandat numai de medic si supravegheat tot de medic (vei merge la consultatie dupa o luna, apoi din 4 in 4 luni si de cate ori ai probleme)

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Brigaela, tu esti medic. De ce naiba nu se interzice comercializarea anticonceptionalelor fara reteta de la specialist? Au interzis algocalminul, dar medicamentele hormonale se dau fara reteta. Nu se poate face nimic in privinta asta? Stiu ca exista tari in care se dau doar pe baza de reteta sad

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

Si mie mi se pare absurd, dar este dificil sa mergi lunar la medic pentru reteta. Pana la urma, mai trebuie sa isi poaret si fiecare de grija si lucrurile astea se regleaza si prin educatie, nu numai prin interdictii.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
De ce nu ceri parerea medicului ginecolog? doar un ginecolog iti poate recomanda un tip de anticonceptionale.
Tu crezi ca se ia ca pe aspirina? si aspirina se ia cu recomandare.
Asa ca, nu ezita si cere sfatul medicului
O zi buna happy

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul anticonceptionalelor care au pe blister doar cele 21 de pastile active se face o pauza de 7 zile perioada in care va urma sa se produca menstruatia. Reluarea administrarii de pastile AC de pe un nou blister (folie) se face incepand cu a 8-a zi indiferent daca menstruatia s-a terminat sau nu. Ziua de reincepere a administrarii intotdeauna va fi aceeasi (ca zi a saptamanii), de ex. daca prima zi in care ai inceput sa folosesti pentru prima data anticonceptionalele a fost sa zicem marti, atunci intotdeauna un nou blister se va reincepe in aceeasi zi si aceasta va fi intotdeauna marti.Multa sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Singura persoana care iti poate da un raspuns autorizat in cazul in care doresti sa folosesti o anumita marca de anticonceptionale sau sa schimbi marca produsului este doar medicul ginecolog care ti-a prescris pastilele anticonceptionale fiindca el le-a precris mai mult ca sigur in baza unui profil hormonal, a unei analize de sange (profil de coagulare) si a unui examen mamar. Ar fi indicat sa iti consulti ginecologul deoarece doar el are datele privind sistemul tau endocrin-hormonal, deci tot el este in masura sa-ti dea si un raspuns pe masura adica unul adecvat, daca noua marca de anticonceptionale este una dintre cele care ti se potriveste.

| Oana92 a răspuns:

Nu mai luat anticonceptionale fara recomandarea medicului (facuta dupa analize hormonale si de coagulare). Medicamentele hormonale nu sunt bomboane de gat, nu inteleg de ce nu este interzisa vanzarea lor fara reteta de la specialist sad