| Secret5 a întrebat:

Vreau sa incep prin a spune că am 17 ani și mă descurc excelent la școală(p.s. pentru a nu primi răspunsuri "să îmi văd de școală")! Am o relație de 1 an jumate cu iubitul meu(al are 19 ani) și aș vrea să îmi incep viață sexuală! Cum as putea sa ii spun asta, adică îmi este cam jena!

Răspuns Câştigător
| Delcatty a răspuns:

Nu trebuie sa vorbesti. Introdu preludiul direct. Din niste sarutari mai lungi, se ajunge la atingeri, de-acolo la dezbracare si deveniti tot mai intimi. In principiu "go with the flow" fiindca, daca si iubitul tau vrea (lucru la care ma astept) va fi si el cooperant.
Ce e mai important e sa nu uiti de protectie. Preferabil cu prezervativ. Nu grabi lucrurile, nu te speria. Trebuie sa va simtiti bine amandoi. De-asemenea, sper ca te-ai informat si ca ti-ai facut educatia sexuala INAINTE sa incepi.
Distractie placuta!

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nui greu sa-i zici fwtemà nene

| Paul754880338 a răspuns:

Vorbele, ar face probabil si mai jenanta situatia. Cel mai sigur faptele, ar fi solutia. Sarutarile, timpul petrecut impreuna in intimitate, cat de departe mergeti cu atingerile, cat de mult sunteti sau esti dispusa sa renunti la haine in momentele acelea... toate astea fac mai mult si o spun mai limpede decat cuvintele. Nu cumva sa crezi ca daca exista dragoste intre voi, el nu va intelege mesajul!

| Andreeush a răspuns:

Lasă lucrurile să vină de la sine.
Nu îi spune în cuvinte.

| Plato a răspuns:

Imbucurator ca macar ti-e jena. Totusi, de parintii tai nu ti-e jena si nici nu-i respecti suficient incat sa nu-ti bati joc de ei in asemenea hal.
Asa ceva...

| MademoiselleCosmina a răspuns:

A mai fost o intrebare de genul, in care i-am zis sa sara pe el laughing
Bine, glumeam laughing
In rest, sunt total de acord cu ce a zis Paul mai sus.

| Delcatty a răspuns (pentru Plato):

Lasa fata in pace. Are 17 ani, nu 13. E suficient de matura fizic si probabil si mintal la varsta asta. Din cate pare, si relatia este serioasa dupa o asemenea perioada.

| Plato a răspuns (pentru Delcatty):

Da, foarte serioasa, sunt absolut convins ca vor ramane restul vietii impreuna.
Minim e 18, nu 17.
Mai vad si ca nu el pune problema ci ea. Ea nu stie cum sa-i ceara sa o fufa, fabulos.
La 17 ani se roaga de cineva s-o fufa. Parintii ar trebui sa fie mandri.

| Anca32 a răspuns:

Nu am înțeles pana acum motivul pentru care la vârste fragede decid sa înceapă viata sexuala dar referitor la ceea ce ai scris aici cred ca nu trebuie sa ii spui tu, din altele se va ajunge la asta dacă va fi dar nu programat. Oricum dacă va veni de la sine sa nu uiți sa te protejezi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Plato):

Minim e 18, nu 17.
De ce Plato, de ce?
De de impui la alții normele tale morale?
De ce tot ce nu e cum gândești tu, nu e bine, faci rău, fă invers?
De ce?

| Plato a răspuns (pentru sadrian46):

Nu e vorba de opinia mea, e vorba de moralitate.
Pana la 18 ani esti copil. E imoral ca un copil sa se gândească la asa ceva.
Mai ales m-a surprins ca e fata si e mai mica decat el. Deci ala nu zice nimic, iar asta nu stie cum sa ceara...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Plato):

Da, moralitate, asta faci impui norma ta morală ca normă universală, dacă nu e cum vezi tu lumea e rău.
Până la 18 ani ești copil după lege, dar poți fi deja matur din punct de vedere fiziologic.

| Plato a răspuns (pentru sadrian46):

Nu conteaza. Macar asa, din respect fata de parinti, care se asteapta macar pana la 18 sa nu te desfranezi.
Nu e norma mea, e norma tuturor. Ca unii se abat e altceva. Nu eu am inventat moralitatea, ci toti oamenii au fost de acord cu ea, s-au nascut cu ea.
In secolul XIV, nu existau legi scrise in unele formatiuni! Judecata se facea pe baza moralitatii. Nu scria nicaieri ca nu e voie sa furi, insa oamenii erau de acord ca nu e voie, asa ca erai condamnat.
Toti oamenii stiu ca nu e voie sa furi, sa omori etc., nu trebuie sa le spuna nimeni. Ne nastem cu moralitatea in noi, insa unii o alunga, sau nu le este scoasa la suprafata de catre nimeni.

| Delcatty a răspuns (pentru Plato):

Exagerezi. Nu stiu cum sa iti zic, dar poti fi pregatit la 17 cum poti fi nepregatit la 18, depinde de la persoana la persoana. Ar fi frumos sa nu pui la pamant o persoana din atata lucru daca nu o cunosti. Eu nu o cunosc, dar imi pare in regula situatia descrisa de ea. Mai ales acea rusine releva faptul ca nu vorbim cu o viitoare usuratica. Pariem?

| Plato a răspuns (pentru Delcatty):

Cred ca e o chestie de prezent deja, nu de viitor.
Daca la 17 ani nu stie ce sa faca sa o fufă cineva... am trecut deja de stadiul "usuratica".

| Delcatty a răspuns (pentru Plato):

Tocmai asta e ideea, ca e rusinoasa, altfel ar fi sarit imediat in... floare daca ma intelegi. Fix asta e opusul a fi usuratica, Plato.

| Plato a răspuns (pentru Delcatty):

Nu, nu e opusul.
N-ar trebui sa se gândească la asa ceva.

| Delcatty a răspuns (pentru Plato):

De ce nu? E fiinta umana. Daca avea 14 ani mai ziceam, dar asa, e normal, sunt hormoni, e dragoste, apar chestiile astea. Pari pudic.

| Plato a răspuns (pentru Delcatty):

Tu ce varsta ai?

| Delcatty a răspuns (pentru Plato):

22 de ani. Dar tu?

| Plato a răspuns (pentru Delcatty):

27.
Vad ca nu te-ai maturizat inca. Daca tu crezi ca la 17 ani e iubire... imi pare rau.