| Little Kid a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu un sfat,o parere va rog din suflet sad Imi este frica sa nu intru in depresie, sunt intr-o perioada foarte urata. Am o relatie de aproape 4 ani si in ultimul timp (ca sa zic asa, in ultimele 7 suni) lucrurile nu decurg deloc bine. Este o fire foarte incapatanata, pur si simplu nu il mai inteleg.Ne certam des din toate prostiile pur si simplu simt ca nu ii mai pasa de nimic. E genul care nu-si arata sentimentele din frica de a nu fii ranit iar (s-a intamplat in trecut si a suferit foarte mult). Pur si simplu la fiecare cearta sta foarte relaxat,nu-i pasa,nu se consuma,are orgoliu sad Incerc sa fac tot posibilul sa fie bine si el nu observa asta,nu pretuieste nimic din ce are, nu apreciaza nimic din ce fac pentru el. Incredere nu mai am in el, a inceput sa aiba prostul obicei sa minta si sa ascunda lucruri. A luat-o pe drumul gresit facand toate asta, am incercat sa-i deschid ochii in fiecare zi dar zice ca il cicalesc zilnic.Inteleg ca fiecare om are o perioada mai urata a vietii,nu stiu ce sa fac sa-l aduc pe drumul cel bun, sa deschida ochii sa vada ce se intampla in jurul lui.Eu ma consum foarte mult,nu mananc,plang incontinuu, spune niste lucruri pe care eu le pun la inima si el nici nu le da importanta.
Ce sa fac sa-l apropii de mine? Sa ma iubeasca? Sau sa-l fac sa deschida ochii si sa ma aprecieze.Am renuntat la tot,eu stau in casa mai mereu. Nu-mi spuneti chestii de genul sa caut pe altcineva sau sa ma despart de el,vreau sa merg in continuare pe aceasta relatie,nu vreau sa-i schimb ca pe sosete.
Ajutati-ma va rog din suflet, nu dureaza mai mult de 5 minute sa scrieti niste randuri, poate imi vor fi de folos.Multumesc ca ati avut rabdare

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand inseli un om acesta se schimba, la asta se rezuma totul. Dupa ce ai permis cuiva sa te faca sa suferi, iei decizia (constient sau, de cele mai multe ori, subconstient) sa nu ii mai permiti asta. Asa ca, cei care raman intr-o relatie dupa ce au fost inselati devin incapabili sa se mai implice in respectiva relatie. Sunt apatici, nu se mai consuma, pare ca nu le mai pasa, pun accent pe lucruri ciudate despre care inainte nici nu le pasa. Acest comportament este tipic si de inteles, asa se poarta o persoana care, la un moment dat, a fost ranita.

Tu vrei sa te aprecieze si sa "deschida ochii". Fie vorba intre noi, daca ar fi deschis ochii, nu ar mai fi intr-o relatie cu tine. Tu ti-ai batut joc de respectiv ca de un sclav, inselatul de doua ori a fost doar cireasa de pe tort, tu l-ai chinuit in mult mai multe feluri. Pentru asta sa te aprecieze, ca nu inteleg? Cu exceptia faptului ca l-ai mintit, l-ai umilit si l-ai inselat, pentru ce alte lucruri mai vrei sa te aprecieze, pentru ca mi-e neclar? Faptul ca acum plangi sau nu mananci e vax, el tot a trebuit sa treaca prin experientele pe care tu i le-ai servit.

E super amuzant sa citesc cum ti-ai pierdut tu increderea in el si cum il acuzi de tot felul de lucruri. Tu la ce te asteptai, sincer? Tu sa-ti faci de cap atata timp si apoi el sa te primeasca ca un catelus ascultator, cu bratele deschise? Infidelitatea si minciunile tale te asteptai sa-ti fie rasplatite cu sinceritate si devotament? Pentru ce ai facut nu meriti alta soarta, sincer. Te-ai jucat cu sentimentele unui om, l-ai schimbat in totalitatea fara voia lui si acum esti nemultumita de schimbare? Pai tu esti motivul schimbarii, actiunile tale sunt motivul pentru care el e asa.

Acum, sincer, nu stiu ce e in neregula cu el. Daca spui ca te loveste si te
jigneste, e clar ca nici de capul lui nu e mare lucru. Normal ar fi fost sa te paraseasca demult, fara jigniri si batai, sa inteleaga ca nu meriti. Din pacate pareti amandoi prinsi intr-un cerc bolnav, nu va puteti desparti din cauza anumitor motive si convietuiti intr-un chin prelungit, otravindu-va unul pe celalalt. Tu te umilesti ca sa-i demonstrezi ca iti pare rau, el te raneste in speranta ca asta ii va mai alina din durere. Ce nu stiti niciunul este ca astfel de lucruri nu se vindeca si nu trec niciodata. Odata ce simti anumite lucruri nu poti da timpul inapoi si sa te porti ca si cum nu le-ai simtit niciodata. Si tocmai aceste lucruri sunt cele care ne definesc, pentru ca sunt cele mai puternice trairi pe care le-am avut in decursul vietii. Fiecare isi poarta propriile cicatrici pe suflet, ele sunt acolo ca sa ne aminteasca sa nu repetam aceeasi greseala de doua ori.

Din pacate oamenii sunt diferiti asa ca nu stiu ce asteapta el de la tine acum. Nu stiu ce sacrificii vrea ca tu sa faci ca sa-i demonstrezi ca nu mai are de ce sa se teama. Nu stiu daca chiar isi mai doreste sa te aiba pe tine langa el sau doar te tine acolo pana gaseste ceva mai bun. E aproape imposibil ca un om din exterior sa-ti ofere un sfat despre cum poti vindeca aceasta relatie bolnava. Dar iti pot da un sfat despre obsesia ta fata de el si anume, incearca sa treci peste. De asemenea, exista sansa ca tu sa lupti cu morile de vant si voi doi sa nu mai aveti nici o sansa. Analizeaza bine situatia in care sunteti si, daca ajungi la concluzia ca nu mai are rost, oricat de mult ar durea, ia decizia de a va elibera pe amandoi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

PS: Majoritatea barbatilor trecuti de o anumita varsta nu suporta sa vada femei plangand, dar nu din mila, ci din dispret. Orice barbat a fost pacalit, cel putin o data, de lacrimile unei femei. Vezi tu, barbatii si femeile percep plansul diferit, un barbat va plange in foarte putine situatii pentru ca plansul reprezinta un nivel foarte inalt al disperarii, durerii si neputintei. Astfel ca, orice barbat aflat la inceput de drum, va reactiona la fel atunci cand va vedea o femeie plangand. Pentru ca el percepe cu totul altceva decat se intampla in realitate. Dupa un timp barbatii realizeaza ca plansul femeilor este ori un mijloc de manipulare, ori modul lor de a se destresa. Astfel, dupa un timp si cateva episoade de genul, barbatii ajung sa inteleaga ca lacrimile femeilor nu prea au legatura cu perceptia lor despre plans. Nu vor sa dori vada femei plangand de frica sa nu fie din nou atrasi in aceeasi veche capcana sau pentru ca le trezeste repulsia aducandu-le aminte de vremuri inocente si oameni mai putin ipocriti.

Prietenul tau nu vrea sa te vada plangand pentru ca e satul, nu pentru ca i-ar frange inima, asa cum se intampla odata, cu mult timp in urma.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Baga divort de el, nu e om de casa

| SkyPilot a răspuns (pentru mgtow):

Citeste intrebarile ei anterioare si vei capata o cu totul alta perspectiva happy Este exact ce crezi tu despre femei.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai vad ca tu intrebi si tot tu raspunzi.
Pai ce ai vrea sa credem? obligat ca multi iti vor zice sa te desparti de el daca tu nu mai esti b agata in seama.
Iti place sa suferi? stai langa el, te respecti si ai orgoliu, paraseste-l si fa-l sa vada ce a pierdut.
Se zice ca dragoste cu forta nu se poate asa ca si in cazul tau se aplica aceasta zicala.
Ai cautat sa discuti cu el cand sunteti calmi amandoi? ai incercat sa il faci sa vada ca tu suferi? daca el n u observa suferinta ta, crezi ca poti avea o relatie bazata pe iubire? crezi ca poti sta langa un om care nu te vede/nu te baga inseama? nu cred, doar daca nu vrei sa ajungi la spital de dragul lui.
Respectati-va fetelor mai mult, nu este un capat de drum, si nici nu se sfarseste lumea daca te desparti de el.
Incearca sa salvezi relatia, dar de unul singur nu se poate.
O zi buna sa aihappy

| Vvistula a răspuns:

Nu cred ca ii schimbi ca pe sosete daca ai stat 4 ani cu el, oricum ca sfat poti iti spun sa incerci sa stai o saptamana fara el si sa meditati amandoi asupra lucrurilor care nu merg si dupa sa vedeti ce ati inteles din toate astea.

| SkyPilot a răspuns:

Mai bine ai fi repostat textul pus acum catava vreme, era mult mai informativ. Asa cum prezinti lucrurile aici, tu esti OK iar el un bolovan insensibil - si nu e de loc asa. L-ai inselat si nu te-a iertat in sinea lui. Eu in locul lui te expediam din primul moment.
Sincer, nu cred ca mai ai sanse sa il tii. Poate ca ramaneti impreuna, dar vei fi toata viata ta carpa lui de sters pe jos. Si, sincer, cred ca meriti din plin!

| SkyPilot a răspuns (pentru SkyPilot):

Si inca ceva: cum poti avea pretentia ca o persoana pe care ai inselat-o sa fie corecta fata de tine, sa nu te minta si sa nu ascunda lucruri?

| RAY a răspuns (pentru SkyPilot):

Multa ipocrizie este in fetele astea

| Andersann a răspuns:

Vezi tu ....intr-un fel sunt normale reactiile lui...

| ddoorriiaannaa a răspuns:

Draga mea, nu am cum sa spun : continuă-ți relația cu el, având în vedere faptul că el nu te bagă în seamă. Dragoste cu forța nu există! De tine o să fie rău, că tu te consumi, nu el. Deci, îmi permit să-ți spun, chiar dacă e foarte greu : desparte-te de el!