| IssaFk a întrebat:

Vreau sa ma ajutati!big grin.Deci povestea incepe asa:Mie imi place de un baiat, iar el stie si de aceea l-am intrebat daca si el ma place..si a spus ca da...Si la un moment dat nu prea am mai vorbit pe mess si nici pe facebooksadSi l-am intrebat daca eu il stresez la maxim ori am facut ceva.A spus ca nimic din ce am spus eu decat s-a saturat sa vorbeasca doar pe mess si pe facebok.Si eu de felul meu sunt timida.Cum as putea sa abordez cu el un subiect, ce fel de subiectsau nu stiu spuneti-va parerea!

Răspuns Câştigător
| mariamarybu a răspuns:

De multe ori când un băiat află că îl placi, ori se ferește de tine, ori își bate joc, ori este așa mândru de el încât se laudă la toți și nu te mai bagă în seamă. Cel mai bine ar fi ca cel aflat în cauză să te surprindă. La tine treaba stă cam așa: i-ai spus că-l placi, tipul ori a simțit că dacă nu-ți spune că te place nu mai vorbești cu el sau chiar te plăcea. Cum să-ți spun? Mulți dintre noi căutăm persoane cu care să vorbim fără a ne simți ciudat, fără a ne simți constrânși să facem asta, fără a e rușina, ci pentru că ne simțim bine, ne face plăcere, iar asta nu înseamnă mereu că ne place de acea persoane, că o iubim sau așa ceva. Când placi pe cineva faci tot posibilul să te placă și el, să-i vorbești frumos ceea ce de multe ori iese urât. De aceea, poate că băiatul acesta s-a simțit oarecum prost că n-a mai găsit în tine acea prietenă aparte care să nu-l înnebunească cu prietenia sau iubirea sau faze de genul. În cel mai bun caz, chiar te plăcea și acum îi este rușine. Eu îți spun punctele negative pentru că sunt sigur că tu gândești numai lapte și miere. Ascultă la mine: am renunțat la băieți, deoarece pentru mine ei înseamnă tot "raiul pe pământ". Aș putea spune că am devenit lesbi din lene laughing)
Ca să-ți răspund la întrebare ți-aș sugera să vorbești despre unele știri amuzante de pe facebook care te-au surprins sau te-au amuzat, fă-l să râdă prin ironie sau replici usturătoare și inversul acestora, întreabă-l de școală și prfesori, dar ai grijă ca subiectele să le iei pe ocolite nu să-l întrebi direct Ce crezi despre x sau așa ceva. Spune-i problemele tale. Fetele care vorbesc mult pot fi ori enervante, ori amuzante. La mine e varianta a doua laughing când încep să vorbesc despre viața mea nu se mai termină nimic. Încearcă și tu. Uneori, cuvintele vin de la sine. Depinde și de el!

| IssaFk explică (pentru mariamarybu):

Pai nici nu mai inteleg nimicstraight faceMi-a zis ca ma adora si ca vrea sa fie cu mine dar daca nu eram timida deja eram impreuna cu el.Si dupa imi spune ca oare cum o sa fie cu mine? Si i-am zis ca nu stiu poate frumos sau naspa! si de atunci imi spune ca In fine ar trebui sa ramanem doar prieteni.Si l-am intrebat dc sa ramanem doar prieteni? Imi zice ca nu mai conteaza! Si acum nu mai inteleg nimicstraight facePot sa zic ca am ramas socata!laughingSincer. Ajutor!

| mariamarybu a răspuns (pentru IssaFk):

Problema este ca voi ati vorbit doar pe mess, facebook, telefon si chestii de genul. Nu crezi ca daca v-ati fi vazut fata in fata totul ar fi decurs altfel? Nu da vina pe timiditatea ta. De multe ori, conteaza sa o punem pe un plan pozitiv pentru a iesi ceva bun din ea. Cred ca n-a fost sigur pe el. De multe ori luam decizii si dupa ce le-am luat ne gandim de ce n-am facut cea de-a doa varianta. Astfel devenim nesiguri pe deciziile noastre, ne gandim ca daca vrem sa fim cu acea persoana ne vom dori sa nu fim si daca nu vom fi ne vom dori sa fim. Este complicat. Asta tine de puterea noastra de a ne confrunta cu ceea ce simtim. nu-i lasa timp. Spune-i direct ceea ce vrei, fi dura si se va rezolva. Incepe sa te considera buna de sters pe jos, o usuratica. Daca te vrea te cauta( nu se aplica tot timpul). Ai incredere tine. Daca vei lua decizii doar pe baza motivului ca-l vei pierde nu vei castiga nimic. Data viitoare cadn vei incepe inca o discutie sentimentala pe mess, facebok sau telefon spune-i direct tipului ca ori va vedeti ori nimic nu va fi intre voi. Nu te poti convinge decat cand auzi si vezi persoana respectiva. NU-ti fie frica sa infrunti realitatea. Ea nu este o lume a tuturor friciilor noastre. Ea este placuta si sincera. Nu esti timida. Doar indecisa. Poate ca nici ceea ce pare nu este real... Gandeste-te putin! De ce ai fi timida sa te vezi cu el? Gasesti puterea in tine prin exercitiu, iar acest baiat ar fi putut fi un exercitiu potrivit. Poate iti era frica ca vei ramane dezamagita, iar este ar fi putut fi motivul timiditatii tale. Nu trebuie sa ai incredere in tine, ci in ceea ce simti pentru el. Daca ai dubii las-o balta, daca nu ai las-o balta. Chiar si baietii care par perfecti sunt buni de aruncat la gunoi. Fi sincera cu tine. Este ceea ce vrei cu adevarat?

| IssaFk explică (pentru mariamarybu):

Mhhh...ce perfecta dreptate ai! Multumesc mult pentru sfat!

| IssaFk explică (pentru mariamarybu):

Da nu prea stiu ce sa-i zic! Adica....mda nu stiu cum sa incep!laughing

| mariamarybu a răspuns (pentru IssaFk):

Cum adica nu sti? laughing trebuie sa fi serioasa si smechera.( gen agentul B din Phineas si Ferbhappy ) Daca nu poti in fata il cauti online. " Asculta, nu stiu ce se petrece intre noi. Tu esti unul, eu sunt una. Nu crezi c-ar trebui sa clarificam care-i treaba cu noi? " In functie de raspunsul primit, iti vei da seama daca trebuie sa continuui. Sti ca-si bate joc, lasa-l balta. Observi ca ii pasa de ceea ce zici da-i pace si continua. " M-am saturat de toata tarasenia asta. Nu ma mai intereseaza ce spui. Vreau fapte. Asa ca ce alegi? Ma inviti in oras sau pa? " Chestia asta va fi cam pe faza, dar fetele tupeiste sunt de obicei de invidiatsmug Spune-i cu cuvintele timiditatii tale. Nu te lasa dusa de val. Ori esti tu ori nu mai e nimeni. Tu alegi! Asul sta in maneca ta, dar poate ca l-ai scoate degeaba, caci nu merita.

| IssaFk explică (pentru mariamarybu):

Multumesc pentru ajutor!:*

| mariamarybu a răspuns (pentru IssaFk):

Cu mare placere si sper ca vei apela la mine si pentru alte probeme laughing) Sau cine stie? Eu voi apela la tine pentru alte fundite laughing)

| IssaFk explică (pentru mariamarybu):

Ok.laughing

9 răspunsuri:
| hunterpainting a răspuns:

Zice ca s-a saturat de vorbit pe facebook pentru ca vrea sa va intalniti fata in fata