| PLCSDU a întrebat:

Vreau sa stiu daca exista vreo șansă ca iubita mea sa rămână însărcinată, dacă eu am ejaculat pe vaginul ei, în exterior. Țin să menționez ca nu am pentrat-o...deci încă e virgină, din punct de vedere fizic. Sunt șanse să rămână însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O fata/femeie NU poate sa ramana insarcinata ORICAND, ORICUM sau IN ORICE CONDITII. Citeste cu atentie si probabil vei intelege ceea ce ar trebui sa cunosti, sa stii din moment ce ti-ai inceput viata sexuala. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci la fel si baiatul/barbatul cu care intentioneaza sa intretina contacte sexuale, indiferent de varsta lor, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producere a unei sarcini. De asemenea ar fi bine ca fiecare fata (in special fata) inainte de a intretine un contact sexual neprotejat, sa fie deja informata ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca cele 2conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand INFORMATIA principala se refera la faptul ca fata/femeia poate sa ramana insarcinata, NUMAI daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica in cele 4-5 zile situate dinaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul ei care poate fi fecundat de catre un spermatozoid provenit din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo sa ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a exista o sarcina se poate aprecia ca fiind aproape imposibila in acest caz. Multa sanatate!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Dacă era în perioada fertilă, da.
Himenul nu e mijloc de contracepție.