| Lau2234 a întrebat:

Vreau să vă întreb ceva. Dacă primul număr îl facem protejat, iar după ăsta merge să se spele si sa urineze și al doilea număr îl facem fara prezervativ (facem așa vreo 2-3 minute iar apoi isi pune prezervativul) pot să rămân însărcinată? Poti sa ramai însărcinată de la lichidul preejaculator? Mulțumesc frumos!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse!

| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic ar fi logic sa practicati exact invers chiar daca nu este indicat. laughing Prin urinare se elimina sperma ramasa in uretra si de asemenea resturile de urina ramasa creaza in uretra un mediu cu pH acid ridicat care este toxic si impropriu supravietuirii spermatozoizilor in conditiile nou create/existente. Totusi se naste intrebarea de ce ati proceda astfel daca actele sexuale sunt intretinute in perioada fertila a ciclului menstrual? Lichidul preejaculator NU mai are cum sa contina spermatozoizi daca te-ai urinat cu putin timp mai inainte. Multa sanatate!

| Lau2234 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci, pot sa rămân dacă facem asa cum am zis eu? Primu număr cu prezervativ și al doilea fără (după ce se spală și urmează )

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Lau2234):

Eu am transmis doar atentionarea si parerea conform careia este indicat ca in perioada fertila a ciclului menstrual sa se evite pe cat este posibil sa fie executate astfel de experimente. Sex neprotejat care sa fie complet lipsit de pericole se intretine doar in perioada zilelor infertile si mai ales in intervalul ultimelor 9-10 zile ale ciclului menstrual care reprezinta perioada infertilitatii absolute.