| Lau2234 a întrebat:

Dacă faci sex protejat în timpul mentruatiei poți să rămâi însărcinată? De spart nu a fost spart, si nici macar nu și-a dat drumul în prezervativ, ci înafara vaginului. sau poți să rămâi însărcinată la lichidul preejaculator? Sunt stresata. mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a fi corect informata, trebuie sa afli si sa stii urmatoarele :
A.) In cazul in care actul sexual este PROTEJAT, printr-o metoda cu rol de protectie contraceptiva indiferent care ar fi respectiva metoda folosita : prezervativ, ovule spermicide, sterilet, plasturi hormonali, etc, toate au rolul si rostul de a asigura GARANTIA ferma ca NU poate sa ia nastere o sarcina chiar si daca sperma ajunge in vagin in cazul unor metode contraceptive in urma unei ejaculari intentionate sau involuntare. Rostul efectiv al oricarei metode de protectie folosite este cel de a oferi barbatului posibilitatea sa ejaculeze in timpul coitului pentru a putea continua actul sexual fara ca acesta sa fie intrerupt inainte de pierderea completa a erectiei. In concluzie daca metoda de protectie contraceptiva folosita este sigura si adecvata in acel caz sperma poate fi ejaculata de barbati fara nicio retinere chiar si daca sexul este intretinut in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Sperma poate fi ejaculata chiar si in timp ce este practicat actul sexual direct IN VAGIN sau IN PREZERVATIVUL montat corect pe penis fiindca intr-o asemenea situatie formarea sarcinii devine in proportie de peste 98-99% IMPOSIBILA.
PREZERVATIVUL a fost inventat inca din antichitate si a fost si este folosit cu scopul/rolul de a permite partenerilor de sex sa intretina contacte sexuale IN FIECARE ZI a ciclului menstrual, in zilele de menstruatie si/sau in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE, altfelspus IN FIECARE ZI indiferent de perioada ciclului. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, acesta este produs pe scara larga si este folosit de catre barbati exact din acest motiv si anume ca le permite acestora sa ejaculeze in prezervativ chiar in timpul sexului inainte de terminarea coitul, si cu toate acestea sa-si penetreze partenera in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii sexului. In toate cazurile in care marimea prezervativului folosit este cea corecta aleasa deci se potriveste perfect pe penis, prezervativul va ramane intotdeauna intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar si daca penisul incepe sa-si piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in ea NU se va scurge afara pe langa inelul existent in capatul lui, astfel ca NU va exista nicio posibilitate de a se putea forma o sarcina.
B.) In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am oferit de multe ori acest raspuns tuturor celor care absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta acestui lichid. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv, are atat rolul de a lubrifia glandul (capul penisului) cat si rolul de a usura decalotarea (belirea) penisului, dar principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a CURATA uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA pentru a fi eliminat mediul cu pH acid existent in uretra si modificarea intr-un mediu cu pH-ul neutru propice vietii. Aceasta modificare a mediului din interiorul uretrei este necesara in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma. Astfel spermatozoizilor ajunsi in uretra chiar si pentru o scurta perioada de timp de 2-3 ore, sa aiba viata si calitatea asigurate prin existenta unor conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare ori in legatura cu glandele aparatului repoducator masculin, care produc lichidul/plasma spermatica adica prostata si vezica seminala si nici cu testiculele care produc spermatozoizii. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are nici urma de spermatozoizi in continutul sau.
Numai dupa ce se produce deversarea lichidului preejaculator in uretra, doar dupa aceea poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se produca contaminarea, prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care a putut sa aiba loc chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel acei spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Ramasitele de sperma pot sa existe/provina in urma masturbarii sau a ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior. Numai/doar astfel prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea sa ajunga vii si motili din vagin in uter.
In concluzie reiese ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril''/''curat'' si fiindca NU contine spermatozoizi este un lichid complet inofensiv si prin intermediul sau NU se poate forma o sarcina fiindca acest lichid este produs de catre organism in cu totul alte scopuri. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

În timpul menstruatiei nu se face sex, nu este igienic nu stii nici macar atît?

| Lau2234 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Fac ce vreau, eu am întrebat doar dacă se poate forma o sarcină.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai daca ai avut sex protejat, pe unde ai iesit lichidul pre-ejaculator?

| Lau2234 explică (pentru Violleta2022):

Nu cred că a ieșit, eu am întrebat doar de curiozitate.

| Danielaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Te-as sfătui sa renunți o perioada la sex și sa te informezi bine. Probabil ar trebui sa mai și crești. Atunci sigur nu o sa mai ai dubii dacă poți rămâne însărcinată in timpul menstruației. Și ca sa nu fiu rea o sa îți spun ca sansa de a fi însărcinată este categoric 0. Pe lângă faptul ca ești la menstruație unde nu se poate fencunda nimic, doar in rare cazuri, a fost și protejat. De la lichidul preejaculator, nu, nu poți rămâne însărcinată deoarece toți bărbații îl secreta când se excita, pot sa iasă spermatozoizi doar după prima ejaculare. Oricum chiar dacă prima data se spune ca nu ai ce sa pățești, de ce sa Riști, asa ca sa te protejezi mereu orice ar fi. Nu te mai stresa degeaba. STAI LINIȘTITA

| Lau2234 explică (pentru Danielaaaaaaaaaaaaaa):

Mulțumesc mult! Era prima dată când am făcut la menstruatie și no, m-am cam speriat.