| Yosifica a întrebat:

vreau sa va intreb parerea personala : daca ai avea sansa la o dorinta dintre cele 2 ce ai alege: sa ai o cariera de succes (doar fiindca parinti te sfatuiesc ca sa intri la un liceu bun in caz ca n iei bac-ul, este vorba de liceul militar si sa le arati vecinilor ca ai devenit ceva in viata ) sau ai alege sa faci o meserie de translator pentru a fi alaturi de iubitul tau, care este baptist si sa incerci sa o convingi pe mama sa ca esti cea mai potrivita pentru el chiar daca esti ortodoxa si de asemenea parintii tai nu sunt de acord cu relatia ta. Va rog ajutati-ma cu raspunsuri sincere si fara bataie de joc! Fundita de asemenea si este o experienta personala! Sunt f indecisa

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
tu vrei sa alegi optiunea de a fi langa iubit? dar esti sigura ca vei sfarsi langa el? croieste-ti un drum in viata care sa te avantajeze si sa fii mandra de ceia ce esti si de reusita ta, nu e rea ideea mamei, dar daca nu ai luat bacu-ul poti opta pentru postliceala.e o meserie curata si cautata plus ca e si rost de ciubuc...asa ca o vorba veche zice cam asa
Masoara de 10 ori, si taie o data!
O seara frumoasa sa ai si
La multi ani pe 2013happy

| unknownn a răspuns:

As alege sa-mi deschid propria afacere!

| Densis a răspuns:

Niciodata nu lua decizii in functie de prieteni sau iubit.Nu poti stii cat vor fi langa tine.Sa nu-ti para rau pe viitor.Fa ceea ce-ti place si ce te va ajuta pe viitor.Gandeste-te ca poate nu o sa mai fi cu actualul tau iubit.Sa nu-ti para rau dupa.

| neutrino a răspuns:

Nu as alege nici una din variante. A doua varianta este cea mai proasta alegere pe care o poti face.

| Oana92 a răspuns:

Eu as alege sa fac ce vreau eu, orice ar insemna asta, nu as asculta de ce zic parintii, vecinii si nu as face un anumit lucru doar pentru orgoliul parintilor.
Dar aici mai e o problema, cea cu religia iubitului, tu esti sigura ca asta vrei, sti ce inseamna religia lor, cate restrictii si ce reguli(idioate!) au? plus ca inca esti mica, nu iti garanteaza nimeni ca vei ramane cu el.
Cel mai bine e sa alegi ce e mai bine pentru tine, indiferent de ce spun si cred ceilalt. Daca ai inclinatie spre limbile straine atunci mergi in domeniul asta, daca iti place sportul si ti-ar placea o cariera militara atunci fa liceul militar, dar daca iti place altceva(informatica, chimia, muzica, etc) atunci fa ceva in acel domeniu! Nu iti strica viitorul pentru un capriciu(la 14-15 ani nu e iubire adevarata, e un moft si cel mai probabil vei mai schimba ceva baieti pe parcursul vietii). Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offff Doamne, nu ti-am mai raspuns cam de mult.Te rog din suflet, nu face prostia sa renunti la viata ta pentru a fi alaturi de cel drag acum. Daca te iubeste sincer, te va intelege si va fi alaturi de tine.Te rog, nu repeta greseala altora ca nu ii va pasa nimanui de tine.Ai grija de tine.Mult noroc.

| MissAnonymous a răspuns:

Sincer. eu mereu as opta pentru iubire, pentru o poveste de dragoste, dar si cariera e importanta.Tu trebuie sa stii sigur daca merita pentru ce sa lupti, ma refer la iubitul tau, sa te gandesti daca te vezi si peste 10 ani tot cu elhappy Succes!