| AmiPotan a întrebat:

vreau sa vorbesc putin despre intamplarea mea ...acum o luna am avut o contact sexual neprotejat (pe 8 octombrie ), asta s-a intamplat exact dupa terminarea ciclului menstrual. Menstruatia trebuia sa imi vina pe 5 noiembrie si a intarziat pana in ziua de azi.Pe 7 am facut un test de sarcina si a iesit negativ (trecuse 28 de zile de la contactul sexual neprotejat ). Credeti ca pot fi insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatei cu mici dereglari de ordinul a +/- 2-3 zile, fata de data preconizata sau ziua reiesita din calcule se pot produce frecvent si din acest motiv ingrijorarea ta este inutila. Pornirea menstruatiei reprezinta in proportie de peste 99% o GARANTIE a faptului ca in ciclul menstrual anterior care s-a terminat (in preziua menenstruatiei), ovulul NU a fost fecundat si din acest motiv NU s-a format si instalat o sarcina in ENDOMETRU. Din acest motiv, endometrul devenit inutil este eliminat din organism sub forma unui amestec de resturi de tesuturi si sange prin procesul de menstruatie ciclica. In concluzie in cazul tau este exclusa in totalitate existenta unei sarcini chiar si ipotetice. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Daca testul de sarcina a fost negativ, nu poti fi gravida.