| Ichigo a întrebat:

vroiam sa intreb... Imi place de o fata, dar aceasta a suferit mult in trecut si are inima ranita si inghetata. Am vorbit cu ea, ne-am deschis unul altuia si i-am castigat increderea, dar ea sustine ca ii este frica sa iubeasca din nou. De asemenea, a mai spus ca ii trebuie timp, si ca doar eu pot sa o ajut la vindecare. Intrebarea mea este urmatoarea, cum pot sa o ajut? Da. pare simplu... uitati si conditiile :

- Nu vreau sa aduc iar in discutie trecutul ei, deoarece o voi face sa sufere din nou.

- Nu vreau sa vorbesc cu ea despre nimic pervers, nu o pot intreba de familie.

-Vorbim doar pe messenger, deci chestiuni de gen iesiri in natura nu merge. cel putin in stagiul acesta.

Deci... cum credeti ca o pot ajuta sa se vindece? Timp ii pot da, ma port frumos cu ea, dar nu imi place sa o stiu asa. melancolica. as putea face ceva care sa ii ridice moralul?

Răspuns Câştigător
| Stephh a răspuns:

Arată că îţi pasă şi incearcă să o înţelegi din ce în ce mai mult prin convorbirile virtuale şi NU vorbii mai deloc despre trecutul ei! Fă-o să râdăhappy Trebuie să fi răbdător deoarece totul va trece încetul cu încetul şi încearcă s-o cunpşti mai bine să vezi ce-i place şi ce-i displace, iar apoi ordonează-ţi ideile în cap şi fă-i cevabig grin Nu ştiu. picnic. cevahee hee. Încearcă să eviţi discuţiile despre băieţi sau cât de mult ţi la ea etc, pentru că aşa o faci să-şi amintească.NU TE ENERVA UŞOR! Nimeni n-a spus că fetele sunt uşor de înţeles!big grin Baftă ŞI NU VORBII DESPRE TRECUTUL EI!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Oferă înțelegere și nu te agăța de trecutul ei, sub nicio formă.
Vindecarea vine dacă este înțeleasă!
Pa, pa.

| DeeaMarry a răspuns:

Ofera-i timp, intelegere, alinare in momentele grele, fi alaturi de ea tot timpul, chiar daca doar pe messenger se poate. Ranile vor disparea incet-incet daca stii sa fii rabdator.
Am trecut prin astfel de momente, iar faptul ca l-am avut alaturi pe actualul meu iubit mi-a fost de un real folos, chiar daca ajutorul consta doar in vorbele de alinare. Nu pare, dar inseamna foarte mult. Foarte important: Nu o minti si nu ii da motive de dezamagire niciodata!

| SakonSIUkon a răspuns:

Renunta la ea chiar m-am saturat de fraieri care nu apeleaza la Domnul cand sunt suparati.

| Ichigo explică (pentru SakonSIUkon):

Vrei sa spui ca ea nu se roaga? este credincioasa... daca asta este curiozitatea ta, dar o inima ranita nu se vindeca cu 3 tatal nostru pe zi.

| Stephh a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Doamne fereştee! Cum să renunţe mă la ea, dacă ţine la ea, cu adevărat?straight face

| SakonSIUkon a răspuns:

Bine atunci mai incearca iar daca o sa ai probleme nu-mi pasa.