| Manuela4444 a întrebat:

Acum 1 săptămână am făcut avort, un avort nedorit. Am făcut avort deoarece pe parcursul sarcinii, nu am știut că eram însărcinată, am luat un tratament pe baza de antibiotice ce a afectat copilul, din cauza asta medicul ginecolog mi-a zis că cel mai bine ar fi sa fac avort. Spun asta aici pentru că am o întrebarea, nu pentru a fi judecată, ceea ce am făcut nu are scuza, dar așa a fost mai bine, decât ca acel suflet nevinovat sa se chinuie o viață. Întrebarea mea este următoarea : daca fac sex, iar eu peste 2 săptămâni mă duc la ginecolog la un control, să vadă dacă este totul bine, îsi poate da seama daca am făcut sau nu sex?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sexul dupa avort este interzis! Se pot pornii hemoragii, infectii samd.
Abtineti-va pana dupa urmatorul ciclu, ca organele reproducatoare interne sa se refaca si sa fii sanatoasa, ca sa nu te nenorocesti taman acum. Inca 3 saptamani si esti libera la sex!
De ce crezi ca te-a chemat medicul peste 2 saptamani la control? sa vada daca totul este bine si uterul a revenit la forma initiala samd.
Abtineti-va de la sex, ca nu moare nimeni daca nu face sex 1 luna.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este ABSOLUT IMPOSIBIL ca medicul ginecolog sau orice alta persoana cu educatie medicala sau nu, in urma unei consultatii ginecologice chiar si etrem de atente si/sau amanuntite, sa-si poata da seama daca acea femeie a intretinut relatii sexuale chiar si cu foarte putin timp mai inainte. Este 100% EXCLUS ca medicul sa-si poata da seama ca in vaginul respectiv a fost introdus ceva chiar si cu o ora mai inainte de consultatie. Multa sanatate!

| VictorVictoras a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dacă este asa cum spui tu în cazul violurilor de ce este necesara o consultare la medicul ginecolog?

| 90210 a răspuns (pentru VictorVictoras):

Pentru ca in urma unui viol raman semne de trauma. Femeia nu este excitata, deci nu se "uda". Penetrarea se face pe teren "uscat" ca spun asa si din cauza asta medicii pot gasi leziuni ale cervixului, vaginului si chiar al uterului.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru VictorVictoras):

In aproape toate cazurile in urma violului in interiorul vaginului se produc, exista si persista uneori chiar si pe o perioada de 2-3 saptamani, RANI sangerande, foarte extinse, mai mult sau mai putin profunde atat sub forma unor FISURI cat si a unor RUPTURI uneori extrem de grave de gradul 3 sau 4, ale fibrelor existente in constitutia muschilor vaginali. Acea stare deplorabila a vaginului ''deteriorat'' poate fi constatat doar pe baza unei consultatii ginecologice de urgenta efectuate de catre medicul ginecolog legist din cadrul IML (Institutul de medicina legala) care pe baza observatiilor constatate, intocmeste atat raportul cat si certificatul medico-legal constatator.
Ca sa stii si tu INTELIGENTU-LE, pentru ca sa NU MORI PROST.
Si de asemenea pentru ca tu un agarici ageamiu rolling on the floor sa nu mai evaluezi in mod imbecil raspunsurile celor care au un nivel de inteligenta incomparabil mai ridicat fata de al tau. laughing

,, VictorVictoras a evaluat răspunsul tău Este ABSOLUT IMPOSIBIL ca medicul ginecolog... ca fiind şi eronat.""

| VictorVictoras a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Tu vezi ca te contrazici, eu exact asta încercat sa spun ca se poate vedea de către un specialist dacă a avut loc un contact sexual, dar tu în primul mesaj spui ca este imposibil sa se vadă, iar în al doilea răspuns spui ca se poate vedea, hotărăște-te pana la urma cum este. Și legat de jigniri nu ma cobor la nivelul tău să-ți răspund în același mod. happy

| Andreeush a răspuns:

Nu ești normală.
Trebuie să aștepți un timp până să ai din nou relații sexuale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca in toate acele cazuri in urma violului in interiorul vaginului se produc, exista si persista uneori chiar si pe o perioada de 2-3 saptamani, RANI sangerande, foarte extinse, mai mult sau mai putin profunde atat sub forma unor FISURI cat si a unor RUPTURI uneori extrem de grave de gradul 3 sau 4, ale fibrelor existente in constitutia muschilor vaginali. Acea stare deplorabila a vaginului ''deteriorat'' poate fi constatat doar pe baza unei consultatii ginecologice de urgenta efectuate de catre medicul ginecolog legist din cadrul IML (Institutul de medicina legala) care pe baza observatiilor constatate, intocmeste atat raportul cat si certificatul medico-legal constatator.
Ca sa stii si tu INTELIGENTU-LE, pentru ca sa NU MORI PROST. Si de asemenea pentru ca tu un agarici ageamiu sa nu mai evaluezi in mod imbecil raspunsurile celor care au un nivel de inteligenta incomparabil mai ridicat in comparatie cu a ta. rolling on the floor

,, VictorVictoras a evaluat răspunsul tău Este ABSOLUT IMPOSIBIL ca medicul ginecolog... ca fiind şi eronat.""

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu nu te-ai invatat minte, si tot la asta iti sta gandu?
Vrei sa mai avortezi inca unul?
Mai bine intrebai cum te protejezi, decat sa mai chinui inca un suflet.

| Jonas94 a răspuns:

Cel mai bine, abține-te măcar până la controlul ginecologic.
Poți să întrebi medicul dacă poți face sex, după consultație.
El este în măsură să-ți spună exact ce și cum.
Iar dacă ți-a interzis contactele sexuale, sunt motive medicale pentru care a făcut asta, bineînțeles pentru binele tău.