| Anonymus1357 a întrebat:

Acum 2 zile am facut sex anal cu iubitul meu, doar ca in timpul acestuia prezervativul s-a rupt. Luati de val am continuat oricum, doar ca ejacularea a avut loc afara.

Nu am reusit sa vedem daca lichidul a atins vaginul, eu cel putin nu am simtit ceva in acea zona.

Ieri, dupa acel eveniment, menstruatia a venit, in schimb am cazut de acord sa nu riscam si sa luam oricum o pastiluta de Escapelle (am luat-o la 22 de ore distanta de la acel contact sexual)

Doar ca la cateva ore dupa ce am luat pastila, menstruatia s-a oprit. M-am gandit ca este un efect care va tine cateva ore, dar nici astazi nu a revenit.

(In momentul in care scriu au trecut 24 de ore de la administrarea pastilei)

Intrebarea mea este - a mai luat cineva Escapelle in timpul ciclului menstrual? Este normal sa imi intrerupa menstruatia? Exista sanse de o eventuala sarcina neasteptata sau e normal ca ciclul menstrual sa tina doar o zi?

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Nu era cazul sa iei Escapelle daca ai facut sex anal chiar daca prezervativu s-a rupt. Atata timp cat n a ejaculat in zona vaginului nu exista nici un risc. Mai ales ca ti a si venit menstruatia ulterior si nu erai in perioada fertila. Menstra s-a oprit probabil din cauza administrarii pilulei. Nu sunt sanse sa fii ramas insarcinata in conditiile astea.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, prin sex anal nu se poate ramane insarcinata, pentru ca, anatomic este imposibil.
Ca atare, pastila escapelle, care este o bomba hormonala pentru organismul tau, a fost luata inutil!
Pacat ca nu va informati inainte sa luati asemenea pastile, care va dau viata peste cap si care produc numai rau, in corpul vostru fiind in crestere inca.

| Anonymus1357 explică (pentru Violleta2022):

Din cate am citit, exista o posibilitate ca lichidul seminal sa atinga zona vaginului, anatomic vorbind fiind zonele una langa alta.

Oricum, am luat aceasta decizie dupa ce am luat in calcul toate riscurile din ambele parti (fie ca o iau sau nu) si am ales dupa propria judecata ce am considerat ca e mai bine pentru mine.

Multumesc totusi pentru opinie!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonymus1357):

Cu tine este inutil sa vorbim!
Ai primit mai sus un raspuns complet si corect de la un medic si vad ca tot nu ai priceput nimic.

Era normal sa nu poti ramane insarcinata cand ai sex anal, ca sperma aia amestecata cu fecale, nu are cum sa ajunga in vagin sa te lase insarcinata. Nici anatomic si nici fiziologic nu se poate intampla asta.

Cat priveste Escapelle, pregateste-te sa simti pe propria-ti piele efectele secundare severe, ale pastilei.

| Anonymus1357 explică (pentru Violleta2022):

Toti suntem medici pe net laughing

| corbulalbrosu a răspuns:

Comportamentul maifestat se poate defini intr-un singur cuvant; IRESPONSABILITATE totala dar mai ales extrem de grava. Adevaratele efecte adverse ale acelei pastile blestemate si nenorocite se vor manifesta in lunile urmatoare prin masiva dereglare si pe termen lung a activitatii hormonale cat si prin dereglarea viitoarelor cicluri menstruale. De asemenea exista posibilitatea ca uneori prin folosirea pastilei Escapelle sa fie afectata uneori destul de grav activitatea ovarelor incat sa se produca chiar si sterilitatea temporara sau definitiva in unele cazuri. Si in mod absolut sigur unele dintre aceste necazuri se vor produce, si numai dintr-o prostie sinonima cu imbecilitatea fiindca in proportie de peste 99% pastila a fost folosite absolut INUTIL, IRATIONAL si absolut fara rost fiindca reiese cat se poate de clar ca formarea unei sarcini a fost practic IMPOSIBIL sa se produca din moment ce imediat a pornit menstruatia, deci ai fost in perioada 100% NEFERTILA a ciclului tau menstrual. Fiindca te-ai comportat in mod execrabil si absolut iresponsabil chiar ca iti vei merita soarta si toate necazurile care se vor produce/manifesta/intampla in viitor. Multa sanatate!

| Anonymus1357 explică (pentru corbulalbrosu):

A revenit la 2 ore dupa ce am postat. Oricum, multumesc pentru sfat.

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici... Daca ati facut sex anal, nu era pericol sa ramai gravida, deci pastila pe care ai luat-o a facut sa-ti intrerupa menstruatia.

| Anonymus1357 explică (pentru Emilian65):

Intr-adevar, pastila a fost de vina.
Oricum, mi-a revenit si este totul normal si okay, multumesc mult pentru ajutor happy

| SorinelCopilu a răspuns:

Deci iti zic asa esti foarte proasta pai daca nu si-a dat drumul in pizdoc de ce ai mai luat si pilula sau ai crezut ca ramai gravida in cur nu trebuia sa iei pastila in **** mea

| Anonymus1357 explică (pentru SorinelCopilu):

Au existat sanse sa fi atins vaginul, zonele fiind foarte apropriate una de alta.
Oricum, totul a revenit la normal, multumesc pentru raspuns laughing

| DepravatRo a răspuns:

Alta proasta care ia pastila de-a 2-a zi aiurea.

| Anonymus1357 explică (pentru DepravatRo):

Alt prost care comenteaza aiurea laughing