| AndreiStanica21 a întrebat:

Buna ziua! Acum aproximativ o luna de zile am folosit un prezervativ Durex care mi s-a rupt in timpul actului sexual. Am hotarat sa nu mai am incredere in Durex, asa ca am folosit prezervative Love Plus, insa acum cateva zile si acela mi s-a rupt in timpul actului. Tin sa mentionez ca urmaresc sa las cat mai putin aer cu putinta in prezervativ, sunt atent sa nu cumva sa il deteriorez cu unghiile, dar tot degeaba. Acestea s-au rupt amandoua in partea de sus la rezervor, formandu-se o gaura de parca era gaurit cu perforatorul. Oare lichidul seminal al prietenei mele deterioreaza prezervativul? Gelul de dus? Chiar vreau un raspuns, deoarece nu stiu ce e de facut, din lipsa mea de experienta? Penisul nu e destul de ud? Nu se uda ea indeajuns?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Singurul motiv pentru care prezervativele se rup in timpul sexului, este largimea lor, mult prea mari pentru cucul tau.
In cazul tau chiar s-a dovedit acest lucru, indiferent ce brand ai folosit s-au rupt, pentru ca au fost foarte largi pentru cucul tau, rasucandu-se in timpul sexului, pana s-au intins la maxim si s-au rupt.
Cumpara 2-3 masuri mai mici de prezervative si incearca-le. Iar pe viitor foloseste numai prezervative care intra fortat pe penis, fara sa lasi nici un pci de aer in ele, fiindca trebuie sa stea foarte-foarte strans lipite de penis, precum pielita de la salam, fara sa faca cute sau pliuri, insemanad ca doar atunci este pus corect si nu se mai poate rupe.

| AndreiStanica21 explică (pentru Violleta2022):

Cum pot sa gasesc prezervative mai mici? tin minte ca am intrebat in trecut la farmacie de prezervative mai mici, iar raspunsul pe care l-am primit a fost ca nu exista mai mici. adevarul e ca o am ceva mai subtire.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiStanica21):

Prezervativele vin cu numere si sunt in functie de grosimea penisului. findca toata au aceeasi lungime de 20-22cm.
Bineinteles ca se gasesc si numere mici dar trebuie sa le cauti, fiindca nu toate magazinele aduc, bazandu-se mai mult pe ce numar se cauta mai mult.
Se pare ca numarul cel mai mic este masura 47 si urmatorul 49
https://blackbeauty.ro/marimi-prezervative-cum-alegi-prezervativul/

Uite, de aici poti cumpara masura 47:
https://blackbeauty.ro/marimi-prezervative-cum-alegi-prezervativul/

5 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Prietena ta NU are lichid seminal...Are doar daca este baiat, iar in cazul asta ar fi prieten...

Prezervativele se iau in functie de grosimea penisului, ceea ce te indemn sa iei in calcul data viitoare cand cumperi.

Alta problema ar fi faptul ca nu tii varful prezervativului cu degetele atunci cand il pui, astfel incat la capatul care se afla in dreptul glandului (rezervor) sa ramana suficient spatiu pentru volumul de lichid preejaculator si pentru ejacularea propriu-zisa.

Ar mai putea fi si faptul ca nu exista suficienta lubrifiere in cazul partenerei sau nu folositi lubrifianti corespunzatori, pe baza de apa, folosind improvizatii ca de exemplu ulei de bebelus sau alte produse de genul care au la baza produse petroliere care distrug latexul.

| profuofolain a răspuns:

Simplu foloseste balon de metrou

| Radu_Robiiza_1989 a răspuns:

Ca prezervativele sa nu se rupa, nu trebuie tinute la caldura, trebuie puse corect si daca tu si partenera ta folositi lubrfiant, cel mai recomandat e unul pe baza de apa.Inca un motiv poate fi marimea lui, probabil deja sti ca sunt pe marimi, plus ca prezervativele Durex sunt considerate cele mai safe.Nu te increde in metoda scoateri la timp, in timp in timp ce folosesti un prezervativ care e posibil sa se rupa, pentru ca lubrifiantul de pe el intra pe gaura unde ejaculezi si e posibil sa ai o sarcina nedorita