| cristinamihaelaiordan a întrebat:

Buna ziua. Am fost la ovulație si am facut sex cu partenerul de viata dar dupa 2 zile am constatat ca eram la perioada de ovulatie si m-am speriat si am luat pastila de a2a zi. Problema este ca am luat-o dupa 3 zile.
Iar recent mi-am facut test de sarcina acesta ieșind pozitiv, am avut niste sângerări de o zi-2 semn ca ar fi o hemoragie cumva. Daca voi păstra copilul, risc sa iasa unul cu probleme?

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Te incurajez sa pastrezi copilul.Si fiul meu cel mai mic de 3 ani a fost neorogramat, csnd am aflat am fost foarte deprimata dar acum toti ne topim de dragul lui.

| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi, luata dupa 2 zile de la sex, este luata inutil, mai ales ca erai in perioada fertila si este posibil sa fii deja insarcinata.
Din pacate nu stiu cat de sanatos este copilasul ala, dupa ce ai luat acea bomba hormonala care face ravagii in sistemul hormonal si reproducator al femeii.
Daca esti insarcinata, eu spuns a te gandesti de 2 ori inainte sa pastrezi sarcina, fiindca copilul se poate naste cu malformatii sau debilitate, din cauza acelui drog puternic care ti la-i bagat in corp.
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala pentru a afal cu exactitate daca esti sau nu insarcinata.
Orice test facut inainte de 21 de zile este facut inutil si eronat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii caare exista in continutul pastilelor contraceptive de a 2-a zi Escapelle si Postinor2 sau in pastila ellaOne de a 5-a zi, NU provoaca absolut nicio problema a sanatatii viitorului copil care se va naste in astfel de situaatii.
Multa sanatate!