| deliiia1234 a întrebat:

Am inceput din 19 martie sa iau anticonceptionale prescrise de doctor, dupa vreo 4 zile a trebuit sa iau 5 zile de antibiotic. Alaltaieri am terminat ultima pastila din blister si ieri am avut un contact neprotejat. Intrebarea mea este daca am fost protejata de pastile? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Efectul de diminuare posibila dar nu si sigura (de fiecare data), care poate fi provocata de anumite antibiotice asupra protectiei oferite de patilele AC, dispare complet dupa circa 5-7 zile. In cazul tau concret, efectul antibiotucului folosit a disparut probabil ca din data de 29 cel mai tarziu 31 Martie. Astfe ca poti fi ferm convinsa ca in data de 4 Martie (adica alaltaieri) protectia contraceptiva a redevenit maxima/100% si ca atare sexul a fost intretinut in conditii de siguranta absoluta. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Unele antibiotice scad efectul anticonceptionalelor, antibiotice precum klabax, iar augmentin nu scade efectul.

| deliiia1234 explică (pentru MihaiNicu23):

Da,stiu ca scade efectul daca iei antibiotice. Intrebarea mea a fost alta, din 19 am luat 5 zile antibiotic, adica pana in 24, miercurea asta am terminat blisterul si ieri am avut un contact neprotejat, protectia a fost restabilita pana ieri din 24?

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru deliiia1234):

Da protectia poate fi restabilita, daca a trecut mai mult de 1 saptamana de cand ai inceput sa iei anticonceptionale fara antibiotic.

| deliiia1234 explică:

Scuze, pe 15 am inceput anticonceptionalele si pe 19 antibioticul