| nadialupu567 a întrebat:

Bună TPU, iau anticonceptionale yasmin de 2 ani, între 20-26 mai am luat antibiotic, eram la ultimele 3 pastile din blister apoi am intrat în perioada de pauza, în 26 mai mi-a venit menstruatia iar în 30 mai am început alt blister(fiind ultima zi de menstruatie), azi în 2 iunie am avut contact sexual neprotejat (la a 4 a pastila din alt blister), a folosit metoda retragerii, nu știu dacă a ajuns măcar puțin, sunt șanse sa rămân însărcinată?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ti-a recomandat medicul sa administrezi anticonceptionale asa? In general metoda retragerii nu e safe, dar in combinatie cu anti conceptionale, probabil e ok.

| nadialupu567 explică (pentru dullcat):

Da da, am fost la ginecolog și mi-a recomandat, nu am treaba cu asta, doar nu știam cum am luat antibiotic dacă mi-am refăcut protecția la anticonceptionale încât sa pot face neprotejat

| dullcat a răspuns (pentru nadialupu567):

Am inteles.Ar trebui sa intrebi tot medicul, pentru un raspuns corect.