| Densia03 a întrebat:

Heeeelp
Am si eu o nelămurire si stau asa cu frica. Eu iau anticonceptionale, am terminat cele 7 zile ( 7 pastile roșii de la Rigevidon) si am luat prima pastilă albă dintr-un blister nou. Si am facut sex neprotejat de la prima pastilă (1),iar a doua si a treia zi am uitat sa iau pastilele, m-am luat cu treaba si am uitat sa iau 2 zile la rand. Mi-e frică sa nu cumva să rămân. Ce as putea sa fac? Oare sunt protejată de la pastilă aia?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, nu esti protejata, ca nu ai luat taman pastilele care suprimau ovulatia si ai sanse mari sa ramai gravida.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca dupa ce ai folosit prima pastila AC activa (alba) de pe noul blister/folie si dupa aceea a urmat o pauza mai mare de 24 de ore, intr-o astfel de situatie se apreciaza/presupune ca efectul contraceptiv indus de pastila AC dispare in TOTALITATE fiindca in cele 2 zile NU au mai ajuns hormonii in organism care ar fi avut sarcina de a impiedica functionarea ovarelor. Ai ajuns exact in situatia in care ai inceput sa folosesti pastilele AC pentru prima oara si reluarea administrarii pastilelor AC dupa cele 2 zile de ''pauza'' fiindca s-a facut cu intarziere, in primele 7 zile de administrare a primelor 7 pastile AC, se foloseste obligatoriu o a 2-a metoda de protectie suplimentara.
In situatia prezentata posibilitatea de a se putea forma o sarcina este EXTREM de mica cu o probabilitate situata sub 1%, insa NU si cu totul imposibila.
Pentru a evita pe viitor sa se mai intample candva/cumva din nou o astfel de situatie neplacuta si ingrijoratoare ar fi indicat si totodata binevenit sa incerci/sa folosesti inelul contraceptiv intravaginal NuvaRing care ofera o protectie superioara fata de cea oferita de pastila AC fiindca te-ar scuti si de grija zilnica de a pandi ceasul cat si de grija de a NU uita sa folosesti pastila AC.
Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Drajeurile albe sunt AC urile propriu zise. Faptul ca ai uitat sa iei 2 deja implica risc de sarcina. Sunt care raman si ca au uitat una sau ca nu au luat o in orele maxime de intarziere.
Pe de alta parte pastilele de control se iau in perioada menstruatiei deci la prima pastila din blisterul nou, teoretic, erai in primele 2-3 zile de la incheierea menstruatiei deci teoretic ar trebui sa fii protejata de asta.
Vezi ca 7 zile trebuie extra protectie cand uiti sa iei o pastila.

| Irinel15123532 a răspuns:

''Mie frică sa nu cumva ferească dumnezeu să rămân.'' Interesanta fraza. Esti casatorita? Dumnezeu spune sa nu intretii relatii sexuale in afara casatoriei. Nu poti sa furi, si apoi sa te rogi sa nu te prinda politia.

| Densia03 explică (pentru Irinel15123532):

Da sunt căsătorită, și mai am 2 copii! Nu as vrea sa mai raman însărcinată! Nu imi doresc!

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Densia03):

Inteleg, Ioana. Din ce ai descris nu cred ca sunt sanse 100% sa ramai insarcinata. Dar pe viitor, ca femeie casatorita, daca nu mai doresti un alt copil, trebuie sa te rezumi la protectie, o iresponsabilitate in relatile sexuale dintre soti, poate duce la o noua sarcina. Te-as sfatui ca pe viitor sa nu mai iei acea pastila nenorocita, nu doar ca are efecte grave asupra organismului, dar acea pastila, nu este o simpla protectie ca cea din farmacie, ci este o pastila care se mai numeste ''criminalul din launtru'' de ce? Pentru ca treaba ei este sa omoare celulele care deja s-au unit spre conceperea copilului, si asta este un lucru rau, chiar daca corpul copilului nu este inca format, acolo s-a format viata, noi il consideram tot un avort.

| Densia03 explică:

Am vrut doar să întreb, și vad ca unii stiu doar să critice fără să știe situația și sa jigneasca, foarte frumos! Oricum multumesc