| Sichin a întrebat:

am luat antibiotic Cefuroxima 10pastilute si ovul e antibiotic 17, pot ramane gravida dupa o luna? Mentionez ca iau karissa.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Antibioticul Cefuroxima face parte din categoria antibioticelor care interactioneaza si intr-o anumita masura ar reduce efectul hormonilor existenti in pastilele anticonceptionale. Este stabilit ca : penicilina, cefalosporina (Cefaclor, Cefadroxil, Cefalexin, Cefazolin), tetraciclina, izoniazida, rifampicina, pirazinamida, etambutolul si streptomicina afecteaza si provoaca reducerea nivelului de eficienta a pastilelor contraceptive. Din acest motiv pe perioada cat sunt administrate astfel de antibiotice, in cazul in care femeile respective doresc sa intretina contacte sexuale, sunt nevoite ca pe langa pastilele AC sa foloseasca si o alta/a 2-a metoda suplimentara de protectie, fiind indicat prezervativul pe intreaga perioada a tratamentului urmat. Multa sanatate!

| Hammurabi a răspuns:

Antibioticul nu prea are nici o legătură cu faptul că poți rămâne sau nu gravidă.
Dar dacă iei contraceptive, e foarte puțin probabil să rămâi.