| ZKL a întrebat:

Bună, mă numesc Ana, este posibil sa fi rămas însărcinatăd acă am luat antibiotic Ospen, chiar dacă iau și anticonceptionale Karissa pe care nu le am întrerupt aproape 2 luni?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este f. cunoscut efectul antibioticelor care scad efectul anticonceptionalelor si da, poti sa fii insarcianta, daca nu te-ai protejat in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Era indicat sa adresezi aceasta intrebare medicului ginecolog care a realizat profilul tau hormonal pe baza caruia ti-a prescris AC-ul Karissa deoarece doar el iti putea da un raspuns corect, avizat, autorizat. ""Ginecologii atrag atenţia că antibioticele distrug efectul pilulelor anticoncepţionale şi, pentru a evita o sarcină nedorită, e bine ca pe perioada administrării antibioticelor să fie utilizată în paralel şi o altă metodă contraceptivă. „Antibioticele distrug efectul pilulelor contraceptive, susţine dr. Ruxandra Dumitrescu. Pentru a evita apariţia unei sarcini nedorite este indicat să fie folosit pe timpul tratamentului cu antibiotic şi o altă metodă de protecţie, cum ar fi prezervativul". In consecinta exista si o astfel de posibilitate de a se forma o sarcina, dar aceasta este mica, insa nu poate fi complet exclusa. Multa sanatate!

Potrivit specialistului, pentru a spori eficacitatea contraceptivelor este indicat ca, în loc de o pastilă pe zi, doza să fie mărită la două pilule, una dimineaţa şi una seara. Antibioticele favorizează distrugerea hormonilor din pilulă, explică ginecologul Dumitrescu, sau distrug bacteriile prezente în tubul digestiv împiedicând astfel absorbţia hormonilor.