| iamwoman a întrebat:

Buna ziua! Am luat escapelle la 15 ore după act, isi face efectul? Vazusem pe net ca zicea cineva ca data imc depaseste 26 nu isi mai face efectul. Este adevărat? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Am revenit.Aici spune ca riscul e mai mare in cazul obezitatii, adica imd mai mare de 30. Iar femeile cu astfel de greutate corporala se confrunta adesea cu infertilitate.Informatia inca nu este batuta in cuie.Din vreo 11 studii numai 4 confirma cu adevarat ca imc are o legatura cu esuarea metodelor contraceptive, care sunt numeroase.Cand ai atata incertitudine si atatea nuante, atatea posibilitati, scenarii, e greu de spus.Te sfatuiesc sa vorbesti cu un medic.

https://www.verywellhealth.com/......ess-906929

| iamwoman explică (pentru dullcat):

Nu eram nici la ovulatie, era la 3 zile dupa menstruatie

| dullcat a răspuns (pentru iamwoman):

Bine, dar tot ar trebui sa citesti si ce scrie aici, ca sa stii pe viitor:

https://contracept-m.ro/blog/sex-neprotejat-dupa-ciclu/

| iamwoman explică (pentru dullcat):

Dupa 7 zile mi-a venit menstruatia... oare acum sa mai fiu ingrijorata?

| dullcat a răspuns (pentru iamwoman):

Nu mai trebuie sa te ingrijorezi.Atat timp cat menstruatia apare e clar ca nu mai poate fi vorba de o sarcina.

https://youtu.be/ZhVwQfCz-PQ

https://youtu.be/oS8_BL9IITo

https://youtu.be/Q6NeilJgtyA

Ah si multumesc pentru funda.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca da, dar in proportie de 20-30%

| iamwoman explică (pentru Violleta2022):

Adica as putea rămâne însărcinată? s-a întâmplat dupa 3 zile de la ciclu

| Violleta2022 a răspuns (pentru iamwoman):

Depinde de ce tip de ciclu ai, daca este regulat sau nu, daca lungimea ciclului este de 3 zile sau de 8 zile samd.
Nimeni nu stie cand ai tu ovulatia si perioada fertila si sexul fara prezervativ vine intotdeauna cu probleme si necazuri: posibile sarcini si gramezi de boli cu transmitere sexuala.
Pastila aia luata la aproape 24 de ore este deja cu semnul intrebarii, dar acum este tardiv sa mai comentam, ca fapta a fost facuta.
Tine minte pe viitor, sa nu mai accepti niciodata sex fara prezervativ, ca o alta pastila de a doua zi, nu mai poti lua in viata asta.
De acum inainte vei experimenta efectele negative ale "bombei hormonale" care ti-ai bagat-o in corp, cu modificari de ciclu si ovulatie, pe o perioada de 6-12 luni.

| iamwoman explică (pentru Violleta2022):

Ciclul este de 3 zile, regulat

| iamwoman explică (pentru Violleta2022):

Nu eram la ovulatie, s-a întâmplat dupa 3 zile de la menstruatie

| dullcat a răspuns:

Buna.Te referi la indicele de masa corporala? Ai gasit scris intr-un articol pe un site medical? Pentru ca daca nu, nu e safe sa iei de bun orice citesti.

| iamwoman explică (pentru dullcat):

O asistenta spunea pe tik tok... imc este de 33...

| Robert2526 a răspuns:

Isi face efectul