| Zarzarica171999 a întrebat:

În urma cu 3 ore am avut un contact neprotejat cu ejaculare în interior. Am fost acum la farmacie și am luat escapelle. Menționez ca am 19 ani... Am mai luat o data dar și-a făcut efectul. Se poate și de data aceasta sa își facă efectul? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca hormonii din continutul pastilei contraceptive isi vor produce efectul lor, insa numai in cazul in care chiar ca a si existat posibilitatea sa se formeze o sarcina. Adica daca astzi esti in una dintre zilele PERIOADEI FERTILE ale actualului ciclu menstrual. Numai in cazul in care NU esti intr-o zi din perioada fertila, in acel caz pastila a fost folosita INUTIL si in mod cu totul IRESPONSABIL daca a mai fost folosit in ultimele 6 luni aceasta pastila nenorocita. Multa sanatate!

| Zarzarica171999 explică (pentru corbulalbrosu):

Și dacă am luat antibiotic (Augmentin) ca am fost răcită de marți și ultima pastila a fost aseară are ceva împotriva pilulei?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Zarzarica171999):

In mod foarte sigur NU.

8 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Isi face va face efectul dar are efecte secundare asupra sanatatii tale.
Iti sugerez sa te protejezi sau sa gasesti alte metode.

| Adry05 a răspuns:

Normal ca-si face efectu da asteapta-te sa ai si destule secundare, unei prietene care a luat pastila asta cam ca tine i-a fost odata asa de rau de credea ca moare acolo. Asa ca sa stiti sa va si protejati

| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari, tocmai ti-ai terminat hormonal corpul.
O asemenea pastila se ia 1 data in viata ta, ori tu ai ajuns sa le iei ca pe bomboane... in loc sa dai 2 lei, sa luati un amarat de prezervativ.
Daca iei de fiecare data pastila aia cand ai sex, nici nu mai apuci 25de ani.

| Emilian65 a răspuns:

Da.

| Andreeush a răspuns:

O astfel de pastilă se ia o dată la 7-8 luni.
De ce nu te-a dus capul să te protejezi?
Chiar așa de greu e să te gândești înainte de actul sexual la consecințele care pot aparea?
De data asta îți sugerez să mergi la un ginecolog. Asta dacă ții la sănătatea ta.

| QElenaBoghiu a răspuns:

E clar cu tine...

E bine că stii sa faci sex după care sa bagi pastile.

Pastila aia se ia o data la an (chiar mai mult)

Tu nu constientizezi. Însă acele pastile iti poate strica tot organismul.

Încearcă sa folosesti protecţie. (Prezervativ.)

Mă rog.