| luiza20000 a întrebat:

Buna ziua! Am luat pastila de a doua zi de cca. doua saptamani cam asa. Ciclul menstrual in general il am la inceput de luna (2-4 ). Dupa o saptamana de la luarea pastilei am inceput sa sangerez.M-am gandit ca este ciclul menstrual. De 10 zile sangerez. Mie imi tine ciclul 3 zile maxim. Ar putea fi efect advers? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este cu siguranta doar incepututl efectelor negative /adverse pe acre aceasta bomba hormoanla le produce corpului tau. Mai multe urmeaza, fiindca iti da ciclul si ovulatia peste cap pe urmataorele 6-12 luni.
Ca sa nu mai spun ca poate face posibila aparitia de noduli mamari, dureri de sani, chisturi ovariene, fibroame uterine sau chiar tumori, ingrasat sau slabit masiv samd. Toate astea sunt efectele nocive ale pastilei de a doua zi!

2 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Hello! Pilula de a doua zi îți poate deregla foarte rău organismul. Fie nu-ți mai vine menstruația mult timp, fie ai sângerări abundente, lungi, intermenstruale. Dacă sângerarea nu se oprește, consultă un medic ginecolog. E cel mai safe pentru tine.

| Anonimalex6996 a răspuns:

Buna. Cel mai bine este sa citesti prospectul sa vezi ce efecte adverse pot fi si ce nu. Sau si mai bine vorbeste cu un medic. Exista posibilitatea de discutii audio-video, daca iti este rusine sa te deplasezi la un medic in persoana. Nu te juca cu sanatatea ta, mai ales fiind vorba de anumite riscuri mai mari. In plus, sa nu iei niciodata mai mult de 2 pastile "de a doua zi" intr-un an, si acelea la distanta.