| Anamaria1234567 a întrebat:

Am luat Postinor asa cum trebuie. Prima cu Cu 3 ore cu actul sexual si dupa 12 ore a doua pastila. Dar nu am sangerat deloc. Ba mai mult menstruatia intarzie. Pastila nu si-a facut efectul? Va rog frumos sa ma ajutati! Multumesc

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu toate care iau pastila sangereaza[nici eu nu am sangerat dar mi s-a dereglat ciclu]probabil asa ti se intampla si tie

| Anamaria1234567 explică (pentru mona):

Dupa 5 zile cu Duphaston (2 pe zi), la cat timp apare menstruatia?

| mona a răspuns (pentru Anamaria1234567):

Tu vrei sa iei duphaston de capul tau numai sa iti vina menstruatia? daca e asa, nu te-as sfatui sa faci asta fara acordul unui ginecolog si nu iti pot spune dupa cat timp ti-ar veni menstruatia pentru ca nu am luat niciodata duphaston

| Anamaria1234567 explică (pentru mona):

Am luat la recomandarea medicului

| buzeduulci a răspuns:

E efectul pastilelor. ca au un numar mai crescut de hormoni decat anticonceptionalele, deci nu iti fa griji, ca asta e efectul secundar al pastilelor, crede`ma. iti intarzie menstruatie vreo 2 luni cam asa apoi se regleaza. stai linistita, ca daca ai luat corect pastilele atunci nu ai de ce sa fii ingrijorata. cu cat esti mai stresata cu atat iti inchipui mai mult ca esti gravida.stai chill. te pup.

| Anamaria1234567 explică (pentru buzeduulci):

Multumesc! Sper sa fie totul bine. te pup si eu

| Azµre a răspuns (pentru buzeduulci):

Vorbești prostii, nu va întârzia atât.

| buzeduulci a răspuns (pentru Azµre):

M`am referit ca intarzie si in septembrie nu numa in augustwinking

| buzeduulci a răspuns (pentru Anamaria1234567):

:*

| Azµre a răspuns (pentru buzeduulci):

Da am citit eu prost îmi cer scuze. ai zis bine.

| buzeduulci a răspuns (pentru Azµre):

Nu e nimic!big grin

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU ai spus ce „problemă" a intervenit şi de ce ai luat Postinor 2...

Şanse ( foarte ) mici de sarcină mai există deoarece NICI "pilula de a 2-a zi" NU previne sarcina decât în 85 % din cazuri ( a se vedea Prospectul )!

Atunci când ŞTI sigur că partenerul a ejaculat în tine ( chiar dacă s-a „scăpat" doar „puţin" ), DACĂ vrei să fi mai SIGURĂ că EVIŢI o posibilă sarcină, se poate folosi contracepţia de URGENŢĂ : "pilula de a 2-a zi"!

Din această categorie fac parte 2 tipuri de tablete : Postinor 2 şi Escapelle - aceste tablete se iau la maxim 72 ore de la contactul sexual neprotejat ( preferabil cât mai URGENT ) - cea mai recomandată ar fi Escapelle, deoarece previne 85 % din cazurile de sarcină!

Contraceptia de urgenta NU este la fel de sigura ca pilulele luate zilnic. Sansele ca ea sa functioneze sunt intre 75% si 85%, in functie de momentul in care este folosita si de modul in care a fost administrata.

Dacă la patru săptămâni nu apare menstruaţia, TREBUIE făcut testul de sarcină.

Postinor 2 – EXTRAS Prospect :
Postinor 2 conţine două tablete, care se iau pe rând, astfel : Primul comprimat de Postinor-2 trebuie administrat in urmatoarele 72 ore de la contactul sexual si al doilea comprimat trebuie administrat la 12 ore dupa primul.

Conform datelor furnizate de studiile clinice, se recomanda administrarea primului comprimat in primele 48 de ore (dar nu mai tarziu de 72 de ore) dupa contactul sexual, deoarece eficacitatea preparatului scade daca tratamentul este inceput dupa primele 48 de ore de la producerea contactului sexual.
Daca se produce voma in interval de 2 ore dupa administrare, se va repeta doza.

Escapelle – EXTRAS Prospect :
S-a estimat că Escapelle previne 84% dintre sarcinile posibile, dacă este administrat în primele 72 ore după ce a avut loc un contact sexual neprotejat...
Dacă apar vărsăturile în decurs de trei ore după ce aţi luat comprimatul, trebuie să luaţi imediat alt comprimat.
După ce aţi utilizat contraceptivul de urgenţă se recomandă să utilizaţi o metodă contraceptivă de barieră locală (de exemplu prezervativul) până în momentul apariţiei următoarei sângerări menstruale.

De asemenea, e IMPORTANT să şti că "pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an ( la un interval de 6 luni ) - deci, NU se utilizează frecvent când bănuieşti că e posibil să rămână însărcinată!

Pentru a avea o EFICIENŢĂ apropiată de 80-85 % pilula TREBUIE luată în primele 48 ore de la contactul sexual „neprotejat"!

De asemenea, e foarte IMPORTANT de ştiut că - în special aceste "pilule de a 2-a zi" - PRODUC o "explozie" hormonală care DEREGLEAZĂ starea generală a organismului ( şi astfel împiedică o eventuală fecundare a ovulului, deci o eventuală sarcină )!
Din această cauză, în GENERAL după administrarea acestei "pilule", se produc DEREGLĂRI ale menstruaţiei ( întârzieri, chiar de mai multe luni ).

Pentru alte detalii, vezi linkul :
http://www.gedeon-richter.ro/......202011.pdf

http://www.gedeon-richter.ro/......202012.pdf

Faptul că NU ai avut efecte adverse ( sângerări, vomă, etc. ) după administrarea Postinorului, este un lucru bun!
Dacă la patru săptămâni ( după Postinor 2 ) nu apare menstruaţia, TREBUIE făcut testul de sarcină – aşa cum EXPLICAM în răspunsul dat la o întrebare anterioară!
Dar, aşa cum se precizează şi în Prospect, menstruaţia ar TREBUI să vină „normal" sau chiar mai repede!

La tine fiind şi acea „problemă" cu tratamentul cu Duphaston ( şi acele chisturi/microchisturi ) – respectiv LIPSA/întârzierea menstrei – e mai „greu" să-ţi dai seama dacă menstra va veni la timp!
Oricum, în cazul tău, NU ai de unde să şti dacă pastila şi-a făcut sau nu efectul...
Cel mai BINE ar fi să faci 2 teste de sarcină ( aşa cum explicam anterior ) la 3 săptămâni de la contactul sexual pentru care ai luat Postinor 2!

Ca să-ţi răspund şi la întrebarea pusă pentru mona : NU există un „termen limită" în care trebuie să vină menstruaţia după tratamentul cu Duphaston – de obicei, menstra vine la maxim 10 zile de la terminarea tratamentului, dar DIFERĂ de la fată la fată!
Mai ales că un tratament CORECT se prescrie pe 10-25/30 zile, iar în cazul tău ţi-a prescris DOAR pe 5 zile, e POSIBIL ca efectul să „întârzie"...

Pentru alte detalii despre Duphaston, vezi Prospectul la linkul : http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2078_26.10.09.pdf?anmOrder=Sorter_dci

Totuşi, dacă menstra nu vine până în 15 septembrie, atunci să mergi la un nou control ginecologic – dar, PREFERABIL să schimbi ginecologul!

| Azµre a răspuns:

Stai liniștită depinde de organism, unora le vine ciclul mai devreme altora mai târziu, unele dintre fete au spoting la vreo 2-3 zile de la administrare și tot așa. ZI mersi dacă până acu nu ai avut nimic, dureri, vărsături sângerări, înseamnă că nu o să ai parte de dereglări hormonale. Așa că așteaptă ciclul trebuiă să vină, dacă nu vine du-te la un control ginecologic și spune ce ai făcut.