| HEROINAhero a întrebat:

Hei TPU, o prietena de a mea a intrat in probleme grave. A avut un contact sexual protejat dar la sfarsit prezervativul alunecase. Dupa 5 ore a luat prima pastila de Postinor 2 iar cea dea doua pastila a luat.o la 12 ore. Vrea sa stie daca si.au facut efectul deoarece ste foarte panicata atat ea cat si prietenul ei. Si daca nu a avut niciun simptom advers pastila sa nu.si fi facut efectul? A vomat cu mult dupa ce a luat a 2a pastila, dar aceasta nu avea cum sa iasa din organism. Imi spune ca o doare burta si are spasme usoare. Mentionez ca are 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pastila de a2a zi este o bomba hormonala si ti a dat peste cap tot organismul. Ideal este sa consulti un medic ginecolog inainte sau macar dupa administrare. Rezultatele le vei vedea peste 20 zile cand vei putea face un test valid de sarcina

| Neo12 a răspuns:

Bună. Am înţeles că este vorba de tine.
Eu zic că v-aţi început cam devreme relaţiile sexuale. Dacă nu aveţi grijă şi nu vă informaţi de prezervativ aşa se întâmplă.
http://www.seximus.ro/articole/folosire_prezervativ_info.php
Aşteaptă să vezi dacă îţi vine menstruaţia de luna aceasta, dacă nu, cel mai sigur e să consulţi un ginecolog.
Nu putem să ştim noi cum a reacţionat organismul.
Atunci când vomiţi.e posibil să elimini şi acele medicamente (nu mă refer la prima).
Multă baftă!

| HEROINAhero explică (pentru Neo12):

Nu este vorba despre mine. Este vorba despre o buna prietena. A cautat pe toate site-urile si nu a gasit ce trebuia de aceea am pus eu intrebarea aici, este normal sa o ajut. Iar ea a vazut raspunsurile acum deoarece este la mine. Si intreaba cum sa fi putut sa dea afara pastila pentru ca a vomat cam la aproximativ 12 ore de la luarea celei de a 2a.

| darkangel90 a răspuns:

Daca nu a ejeculat in ea cand a alunecat prezervativull nu e nici o problema.
Efectele astea sunt de la pastile, e speriata dar nu ar trebui sa isi faca griji. Deoarece a luat pastila.
Si daca nu e sigura pe ea sa isi faca un test de sarcina.

Data viitoare sa aiba grija.

| KrYTyAn a răspuns:

Are sarpe in ea happy