| ABianca a întrebat:

Am o intrebare, am primit deja multe sfaturi si raspunsuri de la prieteni, dar ma gandeam ca poate un sfat de la o persoana straina m-ar putea convinge.
Sunt intr-o relatie stabila de putin peste doi ani, o relatie la distanta de 6 luni de zile incoace. Am incredere in prietenul meu, nu mi-a dat niciodata motive de ingrijorare dar acum...
A fost plecat o saptamana, la un curs, unde a cunoscut o fata cu care se intelege foarte bine. S-a imprietenit foarte tare cu ea, si i-a povestit multe, de mine, de relatia noastra, de noi doi, au vorbit foarte multe. Mi-a spus de ea, si mi-a spus tot ce e intre ei, atunci cand am inceput sa ma ingrijorez. Dar, ceea ce ma deranjeaza este ca ea il suna aproapte constant, intrebandu-l diverse despre viata lui, despre ce face, si nu consider ca e potrivit. Iar el, ii acorda mai multa atentie ei decat mie. Am incercat sa fiu intelegatoare ca are o prietena noua, am invitat-o cu noi in oras, am fost prietenoasa si draguta, dar inca ma deranjeaza foarte tare. Nu vreau sa il pun sa aleaga intre noi, pentru ca desi m-ar alege pe mine, as risca sa ma minta si ar vorbi cu ea in continuare. Nu stiu cum sa ma comport si ce sa cred... dati-mi un sfat!

13 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Sa stii ca m-a impresionat felul in care scrii si felul in care te exprimi. Din prima am inteles ca esti o fata educata si la locul ei. Bravo tie!
Ma pun in locul tau si imi imaginez cat de groaznic te simti. Gandeste-te ca el a fost sincer cu tine, ti-a povestit ce s-a intamplat intre ei si inca iti mai povesteste, te-a asigurat ca nu e nimic intre ei si ca te iubeste, iar distant ai spus ca nu e.
Iti propun ceva: Poarta o discutie serioasa cu el si roaga-l sa iti spuna tot ce se intampla, sa fie sincer cu tine, arata-i cat de mult rau ti-ar face daca ti-ar ascunde ceva important. Spune-i ca tu ai mare incredere in el. Da-i de inteles ca orice problema, orice abatere, orice greseala poate fi indreptata daca se spune adevarul(Adica fa-l sa creada ca l-ai ierta daca te-ar insela, dar ca trebuie sa fie sincer cu tine mereu). Ai totusi grija ca el sa nu creada ca il suspectezi de ceva. Spune-i ca pur si simplu vrei ca el sa stie lucrurile astea, ca sa fi tu impacata. Asta cred ca este metoda prin care poti determina o persoana(bine, nu orice persoana, dar din cate spui tu, prietenul tau e una dintre ele) sa fie sincera cu tine, indiferent de ce se intampla. De ce? Pentru ca nu o sa se simta atat de "judecat" si pentru ca o sa fie impresionat de increderea pe care o ai tu in el.
Desigur ca prietenia aia intre ei nu e foarte ok, din punctul meu de vedere. Spune-i ca tu simti ca ii acorda mai multa atentie ei decat tie, ca te simti neglijata, ca nu doresti sa o inlaturi din viata lui, doar ca vrei sa nu mai fie chiar asa de atasat de ea, pentru ca te face sa suferi.

| HotChoclate a răspuns:

Omg.Cu rusinea mori de foame. Ea nu are nici o vina, nu e intr-o relatie cu tine.Trebuie sa ii spui prietenului tau ca te deranjeaza si ca ar fi mai bine sa intrerupa orice legatura cu ea.Iti spun din experienta ca tipa nu vrea doar prietenie.Gandeste-te bine ce vrei inainte sa fie prea tarziu..fii un pic mai hotarata.

| NeimaginabilA a răspuns:

Atata timp cat sunt amici, n-am probleme.

| Cristynik a răspuns:

Pai incearca sa vorbsti cu el. spune-i ce te deranjeaza si daca intr-adevar tine la tiine o sa faca ceva in privinta astahappy mult succes! fundita?

| NeneaGogu a răspuns:

Intr-o relatie daca nu este conversatie nu este nimic, care-i faza de nu poti sa deschizi o discutie pe aceasta tema cu el si de ce nu si cu ea?

| ABianca explică (pentru NeneaGogu):

Cu el am deschis o discutie, am discutat atat de mult incat am si incheiat-o, si m-a asigurat ca e doar o persoana care ii poate oferi o conversatie placuta, o amica interesata de aceleasi domenii ca si el. Iar cu ea, nu vreau sa port o discutie pentru ca poate sunt chiar eu prea geloasa.

| NeneaGogu a răspuns (pentru ABianca):

ba fa bine si discuta si cu ea, sa bage la cap al cui iubit este cel in cauza

| AnElIkE a răspuns:

Pai tu trebuie sa vazi daca el e distant fata de tine, daca iti mai acorda atenita de dinainte si etc, daca nu ar cam fi kazul sa-ti pui semne de intrebare

| ABianca explică (pentru AnElIkE):

Nu e distant fata de mine, chiar a venit zilele astea sa stea la mine (suntem la distanta) si m-a rasfatat si s-a purtat exceptional. A incercat sa imi explice ca ma iubeste si asta e tot ce conteaza, si a fost foarte calm. Eu sunt cea care ma tot enervez cand aud ca il suna si asa... si nu stiu daca sunt indreptatita sa ma enervez

| Spita_Codrina_1998 a răspuns (pentru ABianca):

Inceamna ca tine la tine si nu ai de ce sa iti faci griji happy... daca vrei sa mearga ai incredere in el si timpul va rezolva tot happy [ am simtit-o pe pielea mea] :*

| AnElIkE a răspuns (pentru ABianca):

Iubita u ai dreptul te-a intrebat si el vrodata daca ti-a dat momente de gelozie? ia sa purtati o diskutie si sa-i spui tot ce te apasa sa vezi daca face ceva in aceasta privinta daca nu inseamna ca ceva ceva tot e intre ei doi

| analfabet5698 a răspuns:

Pai eu, fiind in locul tau, i-as spune lui ce cred eu, si vezi el cum reactioneaza, spune-i ca nu te deranjeaza ca mai vorbesti cu ea din cand in cand, dar sa nu il mai sune asa de des, pentru ca asta te deranjeaza pe tine!

| ABianca explică (pentru analfabet5698):

Nu ii pot interzice fetei sa il sune, iar daca lui ii face placere sa discute cu ea, eu nu am cum sa controlez asta sad