| wellidk67 a întrebat:

am o problema.De la varsta de 14-13 ani, cand m-am dat cu ceva sapun lichid (am crezut ca curata penisul mai bine) mi-au aparut niste bubite mici albe ce inconjoara capul penisului.Eram prea timid sa le spun parintilor si am trait cu chestia asta de parca era ceva normal.Totusi, nu-mi place cum arata. Acum am 18 ani si vreau sa stiu ce am si daca se poate vindeca. Daca nu gasesc niciun raspuns o sa ma duc la un doctor.Tin sa mentionez ca nu ma mananca. Vreau sinceritate, multumesc!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate aprecia ca in cazul tau este vorba de afectiunea care in termeni medicali este denumita ''papule perlate peniene'' (PPP) care de fapt reprezinta o anumita/posibila forma de ''acnee'' care afecteaza uneori si in anumite cazuri piele foarte fina si sensibila care acopera suprafata glandului penian.
Acceseaza si citeste urmatorul articol medical al carui autor este d-na Dr. Stiuriuc Simona medic specialist in dermatologie-venerologie, pentru a putea compara daca este vorba de una si aceeasi afectiune.
https://www.romedic.ro/papule-perlate-peniene
Multa sanatate!

| Valentina8 a răspuns:

Daca inca ai bubite mici albe este obligatoriu sa te duci la doctorul tau de familie cu care vei putea vorbi si ti va spune el daca ai nevoie de control sau o simpla crema.
Ai asteptat deja mult nu mai astepta ca problemele grave in timp se dezvolte si da, poti fii o persoana timida insa nu cand se leaga de sanatatea ta. Du te la medic, si stai linistit ca medicul doar nu va spune nimanui ceea ce ai tu, ai putea sa l dai in judecata daca ar face-o, dar nu poate vorbi. Du te

| Bozgi200 a răspuns:

Prin acele glande transpira penisul. Nu e nimic grav.

| ContAnoNiMMM a răspuns:

Nu poate fi neaparat de la sapun, bubitele alea iti arata ca ai facut ciuperca, din cauza igienei precare saau cand iti umezesti penisul si il "strangi" tot asa umed.
Trebuie sa te duci la doctor

| Gabriel1237 a răspuns:

Alea sunt glande, sunt normale, au diferite culori, la unii au aceeasi culoare cu capul penisului la altii sunt albe