| anonim_4396 a întrebat:

Buna am 12 ani si mi-a aparut pe capul penisului cateva bubite mici albe oare de la ce sunt?

Răspuns Câştigător
| dyyva a răspuns:

Pe penisul barbatului pot aparea tot felul de « surprize » : pete, eroziuni, mici ridicaturi. Punctuletele de care vorbim sunt niste ridicaturi rotunde, numite in medicina « papule ». Fiind mici, fara inflamatie si infectie (durere, roseata, puroi), nu reprezinta un pericol local. In cele mai multe cazuri, aceste mici « cosuri » - cum le descriu unii dintre voi – sunt produse de astuparea canalelor de evacuare ale unora dintre glandele de la nivelul penisului, care produc transpiratie si sebum. Din aceasta cauza, aceste mici glande (cat gamalia acului) se umfla si apoi isi incetinesc activitatea. Umflaturile acestea se numesc chisturi si – daca le storci - ceea ce iese este transpiratie sau sebum, dupa caz.

Dar mai bine nu le storci, pentru ca aceasta este o actiune brutala, care distruge in buna masura aceste glande si le expune infectarii. Tratamentele impotriva lor aproape ca nu exista, fiindca ar trebui luate la rand si cauterizate, ceea ce iarasi distruge glandele.

Chisturile despre care vorbim nu reprezinta infectii cu transmitere sexuala. Uneori, ele pot fi confundate cu boli precum molluscum contagiosum si de aceea este indicat sa le arati unui medic dermatolog. Pentru a preveni apartitia lor, e recomandabil sa porti lenjerie lejera, din bumbac (pentru a evita transpiratia) si sa faca dusuri cat mai dese (de macar 2 ori pe zi) mai ales in timpul verii, folosind un sapun slab antibacterian.

5 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Apar de la faptul ca nu ai o igiena locala corecta.

| Allrc24 a răspuns:

Uite ce iti recomand:spalate cam 2-3 zile cu ceai de musetel daca vezi ca nu se amelioreaza macar vb cu parintii tai si mergeti la medic.Multa sanatate

| annkaa a răspuns:

CEau:*
wow...chiar nu stiu ce poti sa ai,laughingcred ca nu ai nimic grav, du-te la medic si vezi cum iti poti rezolva micuta problema, bafta:*

| MadărfacărxD a răspuns:

Nu te mai juca cu p'la prin tarana... poate numai apar.

| printessalinutza_4529 a răspuns:

Cred ca ia paduchi!
vezi ce faci date cu gaz in cap