| Alexaa009 a întrebat:

Am o problema pe data de 21 Iulie am avut menstruația după am avut contact sexual dar am luat pastila de a doua zi! Trebuia sa-mi vina pe 21 August dar astăzi e a 9 zi de intârziere am facut 3 teste de sarcina doua la fel si unul diferit dar toate sunt negative! Sunt gravida?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai precizat in ce moment al ciclului menstrual ti-ai administrat acea pastila decat doar ca ai intretinut un act sexual imediat dupa terminarea menstruatiei. Daca tot atunci, adica imediat dupa sex tu ti-ai administrat acea pastila intr-un moment al ciclului menstrual cand nu exista nici cea mai mica posibilitate de a ramane insarcinat, trebuie sa stii ca ai folosit pastila INUTIL si complet IRESPONSABIL.Deoarece hormonii existenti in acea pastila nu au avut asupra ce sa actioneze (neputand exista la acea data un ovul fecundat), au inceput sa actioneze in mod haotic si sa produca efecte adverse in organismul tau printre care se numara si sangerarile precum si posibilitatea ca menstruatia sa nu se produca la momentul prevazut adica cel care ar fi normal, ceea ce s-a si intamplat de fapt. Poti fi linistita cu privire la IMPOSIBILITATEA de a fi insarcinata insa nu si cu privire la sanatatea ta. Ar fi indicat sa fii consultata de un medic ginecolog daca menstruatia va intarzia mai mult de 2 saptamani. Nu-ti poti scuza enorma prostie facuta prin administrarea acelei bombe hormonale invocand frica sau nestiinta. Acum trebuie sa suporti consecintele si sa uiti de existenta acestor pastile pentru tot restul vietii. Menstruatia in mod normal ar trebui sa se produca, insa depinde de revenirea la normal a activitatii hormonale. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Actul sexual a fost protejat? Daca nu a fost protejat, s-ar putea sa fii gravida de la lichidul preejaculator aparut in timpul actului sexual.

| Alexaa009 explică:

Pai nu contează daca a fost eu am luat pastila de a doua zi deci?

| Alexaa009 explică:

Eu când am fost la farmacie am întrebat daca se poate rămâne însărcinată pe timpul menstruație in cazul in care a ejaculat in mine si a răspuns ca da ma sfătuit totuși sa iau pastila in caz de orice! Si mi-a spus ca nu pot păți nimic! Eu nu am nici un semn al unei saricini doar ca tot îmi este frica!