| akwnjanan a întrebat:

Buna, am avut ultima menstra din 26.06-04.07 si dupa o saptamana am avut contact sexual si am luat pastila de a doua zi (escapelle) desi am luat-o degeaba pentru ca nu s-a terminat in mine. Am mai avut cateva contacte sexuale din data de 30.07-08.08 si in acest interval trebuia sa imi vina menstruația dar nu a venit. Am crampe, dureri de stomac si senzație de greață uneori si nu stiu daca sunt efecte adverse de la pastila desi am luat-o acum o luna sau semn de sarcina. Am facut cateva teste de sarcina desi cred ca le-am facut prea repede si au fost negative. Sfaturi?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca intotdeauna dupa ce este folosita contraceptia de urgenta in organismul femeii activitatea hormonala devine mai mult sau mai putin dereglata. Dereglarea hormonala la randul ei provoaca dereglarea ciclul menstrual care in functie de norocul sau de ghinionul fiecarei femei poate fi slaba, moderata sau grava/severa si de lunga durata.
Fiindca ultimul ciclu menstrual nu s-a terminat si inca continua, chiar daca a ajuns sa aiba lungimea de 50 de zile (26.06 - 14.08 = 50 zile) denota faptul ca ciclul tau menstrual este dereglat in mare masura. Se poate presupune ca atat starile de rau aparute cat si celelalte semne amintite reprezinta de fapt simptomele premenstruale care apar si se manifesta cu cateva zile inainte de a incepe sangerarea menstruala efectiva. Atat posibilitatea cat si probabilitate sa fi ramas insarcinata poate fi exclusa total. Rezultatul viabil, valid si corect al oricarui test de sarcina folosit se obtine in cazul in care testarea este efectuiata dupa ce au trecut minim 21 de zile de la data la care avut loc actul sexual neprotejat, in urma caruia a existat posibilitatea ca sperma sa ajunga in vagin. In concluzie rezultatele primelor teste de sarcina sunt valide, valabile si corecte, dar nu si ultimele teste efectuate. Multa sanatate!

| seth2016 a răspuns:

Contraceptivul de urgenta ar trebui luat dupa un consult medical de urgenta. Ai fi aflat asa ce trebuie facut daca se deregleaza ciclul.
Daca dupa Escapelle menstruatia intarzie mai mult de 5 zile se recomanda un consult medical.