| kresycenzia a întrebat:

Cat poate întârzia menstruația după pastila de a doua zi?
Ultima data mi-a venit pe 10 octombrie, iar în data de 20, dimineata, s-a întâmplat un accident. Am luat Escapelle în dimineața zilei de 22. Am avut o sângerare pe 25 octombrie. Ciclul ar fi trebuit sa vina pe 8 noiembrie, dar nu s-a întâmplat, in schimb am mai avut o sângerare pe data de 10. Am făcut un test de sarcina iar rezultatul a fost negativ. Am mai așteptat o săptămână și am făcut încă unul, tot negativ. Oare poate sa fie de la pastila așa mare întârziere? Am mai luat pastila în iulie, oare se poate sa fie o dereglare din cauza ca am luat la interval prea scurt? Sau pot sa fiu gravida chiar dacă testele sunt negative? Sau ce se întâmplă?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cantitatea enorma de hormonii sintetici din continutul pastilei contraceptiva dupa ce este introdusa in organism, va persista si va continua sa afecteze si sa deregleze activitatea hormonala proprie uneori chiar si dupa 8-9 luni de la folosire. Dereglarea activitatii hormonale produce la randul sau dereglarea ciclului menstrual prin producerea unor sangerari cu totul neasteptate, menstruatii atipice ca desfasurare si producerea menstruatiilor la intervale imposibil de anticipat. Daca ultimul test de sarcina pe baza urinei, a fost efectuat dupa trecerea a minim 21 de zile de la data intretinerii ultimului sex neprotejat cu potential de a rezulta o sarcina, atunci rezultatul obtinut se poate considera ca fiind in proportie de 100% corect si sigur NEGATIV. Orice medic ginecolog responsabil pentru faptele sale in mod sigur te-ar fi sfatuit sa NU folosesti acea pastila nenorocita si blestemata si a 2-a oara in decurs de cateva luni. Atat PROSTIA dar mai ales IRESPONSABILITATEA isi au pretul lor si provoaca ''dureri de cap'' greu de suportat. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Cred ca e vorba de o dereglare hormonala provocata de pastila de a doua zi. E o bomba hormonala care da peste cap ciclul menstrual al femeii, uneori se resimt efectele si 2 luni. Odata ce ai avut sangerari -efecte ale pilulei- inseamna ca nu poate fi vorba de o sarcina.