| Costache_George_1993 a întrebat:

Am o relatie cu o fata de 1 an jumate...
Ea vrea sa ne despartim pe motiv ca nu mai simte ce simtea pentru mine, nu mai raspund la telefon pe facebook la sms-uri, doar odata la 10-20 de mesaje, ce sa fac?

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Esti baiat fain, iti gasesti tu alta. Poate una mai cu capul pe umeri.

| Zenithf a răspuns:

P.S. Ai grija, ma uit mai bine si mi se pare ca esti atras de "papusi". Toate ar fi bune, daca aceste "papusi" nu ar avea prea multe fumuri si nu ar fi atrase de sclipirea banilor, mai tare decat de altceva. De obicei este asa.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca de mult iubeste ea pe altu acuma vrea sa scape de tine, cine tea pus sa crezi in fantezi gen iubire, astea basme man viata e facute sa faci sex
manci
supravetuiesti atat

| Costache_George_1993 explică (pentru RAY):

Ce dur happy, dar nu are pe altul, stiu sigur asta

| sofisis a răspuns:

Din pacate daca una din doua persoane nu mai e in relatie, nu mai exista relatie.
Cel mai rau lucru pe care il poti face acum e sa insisti si sa o stresezi.
Oricum nu vei schimba nimic si te vei simti tu injosit si umilit.
Daca cineva vrea sa stea langa tine, trebuie sa stea de buna voie, nu pentru ca ii e mila de tine sau pentru ca se plictiseste sau se simte stresat.

| Danysan a răspuns:

Incearca sa O faci sa Iesiti undeva in Oras si sa vb despre problemele astea.Mai pe Inteles intreab-o ce a patit si de ce se poarta asa. Asta cu Plictiseala sunt Tampenii Infantile si nu isi au rostu Intr-o Relatie Matura si de Viitor.Pai logi ca dupa 1 An o sa te saturi dar Important e sa incerci sa faci lucrurile sa mearga atat tu cat si ea. Daca ea nu mai vrea e slaba si asa o sa faca si cu altu si tot asa. Important e sa lupti si sa te Zbatii atat ca fata dar si ca baiat ca Relatia sa mearga.

| Chamberlin a răspuns:

Salut,
Despartete de ea daca nu simte la fel pentru tine, se vede ca nu e persoana potrivita.
"Oceanul e plin de pesti" sigur iti vei gasi jumatatea pana la urma.
Bafta!

| Șurubelniță a răspuns:

Desi e dureros trebuie sa realizezi unele chestii. Iti inteleg situatia, este aiurea dupa un an si jumatate sa primesti un astfel de raspuns, dar asta nu inseamna ca trebuie sa o suni intr-una, sa-i acorzi aceeasi importanta.
Pana la urma daca zice ca nu mai simte nimic este posibil sa nu fi simtit vreodata ceva.
Ai 2 optiuni din punctul meu de vedere. Fie ramai calm si o inviti intr-un loc in care sa discutati problema. Vorbiti serios despre faptul daca ceva a determinat-o sa nu mai simta nimic. Stiu si eu, poate a intervenit monotonia, poate s-a indragostit de altul, poate s-a plictisit de tine, de viata pe care o are cu tine, sunt multe variante de raspuns insa decat sa iti faci ganduri de genul "ce-o apucat-o sa-mi faca una ca asta" eu zic ca e mai bine sa primesti raspunsul de la ea, indiferent cat de dureros va fi, il meriti si macar o sa fii impacat cu gandul acesta. Ok, presupunand ca ea iti va zice care-i problema ii poti propune ca oricare ar fi ea se poate rezolva (daca chiar se poate rezolva, tu te cunosti foarte bine pe tine insuti si stii daca poti renunta la ceva sau sa faci ceva pentru a indrepta situatia). Nu te avanta si sa faci promisiuni de genul "dar voi face orice pentru tine, ma schimb, fac tot ce vrei tu" sau chestii de genul pentru ca o sa fii penibil. Ideea este sa ramai calm pe parcursul conversatiei si sa fii stapan pe tine. Altfel, nu o sa ai nicio sansa iar tipa o sa-ti repete intr-una ca nu mai simte nimic.
Daca nu vrea nici in ruptul capului sa discute cu tine despre acest subiect si refuza orice gand de a va impaca si de a va continua relatia atunci e clara treaba. N-o mai cauta, nu mai fi atat de insistent, fete mai sunt pe lumea asta, nu te gandi ca nu o sa mai gasesti alta ca ea, ca-i pita lui Dumnezeu sau chestii de genul ca te inseli. Fiecare om e special in felul sau.
Asadar, iti sugerez sa afli motivul pentru care ea s-a despartit de la tine, sa discuti cu ea despre asta, sa incerci sa vezi daca a lasat vreo portita spre o eventuala impacare, daca nu, asta e, s-a terminat.
De multe ori lucrurile nu merg asa cum ne dorim noi iar decat sa va impacati din mila ei pentru ca nu vrea sa te stie distrus s-au suparat, mai bine fara! Pentru ca te va face sa te simti foarte nasol.

| Costache_George_1993 explică (pentru Șurubelniță):

Nu vrea sa iesim in oras, cum sa iesim daca numai raspunde la tel la sms sau pe fb?

| Șurubelniță a răspuns (pentru Costache_George_1993):

Atunci da-i un ragaz de cateva zile in care sa vada ca nu esti atat de disperat. Se pare ca ea cu cat iti acorda mai putina importanta cu atat o cauti mai mult. De ce sa nu raspunzi cu aceeasi moneda? Ai ceva ceva de pierdut? Eu zic ca nu.

| Hematie a răspuns:

Se pare ca merg fazele de genul "cu cat sunt mai indiferent cu atat se indragosteste mai tare". Total prostesc din punctul meu de vedere. Sunt tare curios ce ii scrii tu in 20 de mesaje si ce raspuns iti da ea la toate 20 odata si, mai mult decat atat, nu mai raspunde la telefon sau pe facebook.
Deja ai primit 2 raspunsuri bune asa ca nu voi repeta ce s-a scris in ele dar iti propun ceva mai mult. Cu siguranta in mintea ta zboara intrebari peste intrebari la care nu le gasesti raspunsul. Tine-le in frau! Lasa-i fetei un timp de 3-4 zile in care sa nu o mai cauti. Deloc! Deja vestea ca se desparte de tine te-a facut s-o cauti si probabil mereu cand ii suna telefonul se gandeste "iar un mesaj/apel de la ala?". Probabil daca-i propui sa va vedeti sa discutati serios nu va accepta din acelasi motiv. Dar lasandu-i un timp se va intreba "cum de nu ma mai suna cutarica? Oare ce face? A gasit pe alta? Oare a-ncetat sa caute ultima picatura de impacare?".
Stiu ca ti-e bine cand o suni si te gandesti la momentul cand o sa-ti raspunda si o sa ai ocazia sa primesti raspunsurile.dar, tu, ce vrei? Cauti o picatura de "bine" in momentu cand o sa-ti raspunda la mesaj sau iesi cu prietenii la o bere iar cand va veni momentul de discutat, discutati. ca doar aveti 1 an jumate in spate?

Iar daca vei afla vreodata ca in momentul acesta are pe altul. mai bine las-o balta caci daca e asa o perioada de timp ai fost inselat de persoana draga. Renunti acum sau cand iti va fi mai greu?

| Costache_George_1993 explică (pentru Hematie):

O sa o mai las cateva zile, nu nu are pe altul