| andrutik a întrebat:

Am si eu o nelamurire...mi-a venit ciclul luna trecuta in data de 8(tin sa mentionez ca am un ciclu regulat)iar astazi am avut niste scurgeri maronii dar foarte putin.Eu cu sotul meu vrem un copil sa fie oare ca as fi insarcinata sau as putea fi racita pentru ca zilele astea am avut dureri sub burta, la ovare si dureri de spate si foarte obosita.

3 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Buna!
Daca ti-a venit pe 8 iunie, si ciclul este regulat, considerand ca are 28 de zile, ar trebui sa-ti vina maine.
Data cand iti scriu e 4 iulie.
Durerile despre care spui par a fi sindrom premenstrual.
S-ar putea,la fel de bine,sa fii si insarcinata.
Insa, din pacate, zic ca nu.
Sa mai punem la socoteala ca organismul uman nu functioneaza ca un ceas.
Daca iti doresti copilas, ai mare grija sa nu inghiti medicamente aiurea.
Ai rabdare si vei vedea.
Daca intarzaie menstruatia, fa un test de sarcina.
happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Azi s-ar putea ca răspunsul meu să nu mai fie relevant, fiind posibil ca între timp să-ţi fi venit menstruaţia!

Oricum, eu am o nelămurire : spui că ai ciclu REGULAT, dar nu spui de câte zile!

E adevărat că, în cazul general, ciclul regulat cel mai "optim", este cel de 28 zile - dar, la fel, există ciclu regulat de 25, 26, ... zile!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive ( ultimele 6 luni ) îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile!

Apoi, dacă nu ştiu câte zile are ciclul tău - şi dacă e, cu "adevărat", REGULAT - NU pot să-ţi spun când trebuie să-ţi vină!

De asemenea, DEPINDE cum ai calculat data ciclului - multe femei NU ştiu cum se calculează EXACT acea dată şi cum se "ţine" calendarul... NU spun c-ar fi cazul tău - dar poare INFLUENŢA răspunsul!

DETALII :

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina.

In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).

Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.

Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.

Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.

Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.

Metoda calendarului in cazul ciclului regulat :

Daca femeia are ciclu regulat, "ceas", este foarte usor sa calculezi zilele de fertilitate prin metoda calendarului.
Sa zicem ca in fiecare luna ciclul tau dureaza 28 de zile.
Ceea ce se stie relativ sigur despre ciclul menstrual este ca din ziua cand are loc ovulatia si pana la aparitia menstruatiei trec aproximativ 14 zile.

Deci, in cazul cu ciclul menstrual de 28 de zile, ovulatia are loc aproximativ in ziua a 14-a (28 - 14 = 14).
In aceasta situatie, zilele in care exista sansa sa ramai insarcinata este intre ziua a 9-a si ziua a 16-a (4-5 zile inainte de ovulatie si1-2 zile dupa ovulatie).

De ce 4-5 zile inainte de ovulatie?
Pentru ca spermatozoizii pot trai in uter si in trompele uterine pana la 4-5 zile.
Si daca inainte de ovulatie cu 4 zile ai avut un contact sexual neprotejat, este foarte posibil ca unul dintre spermatozoizi sa fi supravietuit si sa fecundeze ovulul in momentul in care acesta este eliberat de ovar.

De ce 1-2 zile dupa ovulatie?
Pentru ca ovulul traieste 24 de ore, timp in care orice contact sexual neprotejat poate duce la o sarcina.

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Pentru mai multe detalii, vezi articolul de la "sursa" de mai sus.

Simptomele menţionate de tine POT prevesti venirea menstruaţiei - DAR, la fel de simplu POT REPREZENTA şi simptome de sarcină ( mai puţin secreţiile maronii - din cauza cărora cred că urmează să-ţi vină ciclul )!

| daassh a răspuns:

Cel mai indicat arfi sa te duci la un medic, el te poate ajuta cel mai bine.Succes!