| Upuuu a întrebat:

Buna ziua. Am și eu o problema cu care ma confrunt și anume ca in luna August am rămas însărcinată. De când am rămas însărcinată tot timpul aveam o scurgere maro, apoi pierdeam sânge. Am fost la medic si am hotărât sa fac chiuretaj pentru ca era posibil sa pierd sarcina. Dupa chiuretaj mi s-a recomandat cerazette (anticoncepționale ). Am luat 3 luni, dar in acest timp aveam mereu o scurgere maro. După ce nu le-am mai folosit aceasta scurgere a dispărut. In luna Decembrie mi-a venit menstruația pe 26 și M-a ținut decât 3 zile dar avea o culoare maro închis și foarte puțin. Am fost din nou la ginecolog și mi s-a recomandat dufaston sa-l iau a 15 zi de la ultima menstruație. In tot acest timp Menționez ca nu M-am protejat deoarece ne dorim un copil. Pana sa încep acest tratament, acum o săptămâna am avut din nou o scurgere maro.Este posibil sa fiu însărcinată? Am făcut testul dar mi-a ieșit negativ. Va mulțumesc anticipat!

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Va trebui sa mergi la medicul tau si sa ii spui despre sangerarea pe care o ai,indiferent de culoare,posibil sa iti dea un alt progestativ si,oricum iti cunoaste istoricul medical mult mai bine decat noi.
Ar trebui insa, singura, sa intelegi ca organismul tau trebuie sa fie sanatos si echilibrat ca sa functioneze asa cum iti doresti. Vreau sa spun ca o detoxifiere ti-ar prinde foarte bine ca si anumite tratamente specifice.
Poate ca ti se pare o gluma, dar mergi la magazinul naturist si cere o sticluta de detoxifiant, este numai pe baza de plante si rau nu-ti face.De asemenea iti propun sa cauti Branca Ursului,exista si sub forma de pastile,care ajuta enorm,daca vei citi doar prospectul vei intelege.
Multe dintre noi am avut probleme de acelasi gen si,alergand din medic in medic,uitam in disperarea si fixatia noastra ca natura ne-a inzestrat cu tot ce ne trebuie iar daca e nevoie ne ajuta, simplu.
Mergi la medicul tau, spune-i noua situatie, explica-i ce ti se intampla si intreaba-l si despre aceste preparate. Daca e un medic bun, stie si te va lamuri.
Iti doresc din tot sufletul peste un an sa ne spui ca esti o noua proaspata mamica!♥

| Upuuu explică (pentru greece12):

O sa țin cont de sfatul dumneavoastră. Mulțumesc frumos de răspuns! O zi binecuvântat sa aveți!

| Violleta2022 a răspuns:

Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida de sex ca sa vezi daca estis au nu gravida.

Scurgerile de sange maronii au alta cauza si cred ca trebuie sa cauti un alt ginecolog, fiindca anticonceptionalele nu-ti vor rezolva niciodata problema medicala, pe care oa ia in realitate.
Sangerarile tale pot fii provocate de: rani pe colul uterin, chisturi ovariene, fibroame sau chiar tumori.
cauata un giencolog bun si fa un test citologic pentru a se vedea clar starea colului uterin si un ecograf pelvian si transvaginal, sa se vada daca ai chisturi si fibrome interne.

| Upuuu explică (pentru Violleta2022):

Am făcut ecografie pelviană și mi s-a spus ca sunt ok. Pot sa rămân însărcinată. După ce am început tratamentul cu dufaston nu mai am acea problema cu scurgerea. Mulțumesc de răspuns. Sănătate multă va doresc!?

| Upuuu explică:

Dacă am avut menstruația pe 26 Decembrie și m-a tinut 3 zile, care este perioada in care as fi putut sa rămân însărcinată? Mulțumesc!

| greece12 a răspuns (pentru Upuuu):

Nu stiu cat de regulat ai ciclul menstrual dar daca calculezi la un ciclu de 28 de zile, atunci din 6-7 ianuarie si pana in 15-16 ai sanse sa ramai insarcinata, este perioada fertila.
Nu te descuraja si nu te gandi numai la asta, ai nevoie de multa liniste si rabdare!♥

| Upuuu explică (pentru greece12):

Mulțumesc frumos! O zi buna!?

| Upuuu explică (pentru Upuuu):

O zi buna!?

| Upuuu explică:

Buna ziua. Va rog sa ma lămuriti și pe mine …. am luat Duphaston din data de 10 Ianuarie și după o săptămâna am stări de voma. Este normal aceste stări? Mulțumesc anticipat!

| Upuuu explică:

Buna ziua. Va rog sa ma lămuriti și pe mine …. am luat Duphaston din data de 10 Ianuarie și după o săptămâna am stări de voma. Este normal sa am aceste stări? Mulțumesc anticipat!