| Dnii a întrebat:

am si eu o problema. Imi intarzie menstruatia de vreo 4 zile, sunt foarte speriata deoarece pana acum nu mi s a mai intamplat. Luna trecuta mi a venit dar m a tinut foarte putin, a fost de culoare inchisa si am avut dureri foarte mari de cap, ceea ce inainte nu mi se intampla. De obiecei inainte cu vreo sapatamana ma dureau foarte tare sanii, luna trecuta nu m-au mai durut. Mentionez faptul ca fac sex neprotejat dar prietenul meu nu a ejaculat niciodata in mine. Stiti de la ce ar putea sa imi intarzie?

13 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece afirmi ca ciclul tau menstrual a fost regulat pana in prezent, de asemenea ca ati intretinut mereu sex neprotejat si in perioada fertila, precum si faptul ca ultima oara au lipsit semnele premenstruale ar putea induce ideea existentei unei sarcini instalate. Ultima menstruatie ar infirma insa existenta unei sarcini deoarece pornirea menstruatiei in 99, 99% din cazuri reprezinta eliminarea endometrului, adica a substratului indispensabil dezvoltarii ovulului fecundat. Se poate admite ca o dereglare hormonala ar putea cauza intarzierea, insa daca aceasta se prelungeste peste 7 zile poate indica probabilitatea existentei unei sarcini. Chiar daca posibilitatea sa existe o sarcina este una foarte mica, aceasta nu poate fi complet eliminata si din acest motiv peste 4 zile poti efectua un test de sarcina al carui rezultat sa poata fi considerat ca fiind corect/valid. Multa sanatate.

| Dnii explică (pentru corbulalbrosu):

Credeti ca ar putea sa fie un semn prementrual?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Dnii):

Tu esti cea care stii in ce mod si ce fel de semne apar de obicei inainte de menstruatie. In nici un caz nu se pot considera sau asocia cu semne de sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Dnii):

Intereseaza-te la farmacie de inelul vaginal cu emisie de hormoni NouvaRing si foloseste-l in cazul in care esti activa sexual. Asigura o protectie mai mare decat pastilele anticonceptionale si nu are absolut niciun efect secundar asupra sanatatii tale.

| sofisis a răspuns:

E destul de posibil ca ultima menstruatie, avand in vedere modificarile majore de flux si culoare, sa fi fost de fapt sangerarea de nidatie. Aceasta apare cand se implanteaza ovulul si deci se formeaza sarcina.
Cu alte cuvinte, sunt sanse sa fii deja gravida.

| Dnii explică (pentru sofisis):

Cate zile tine sangerarea de nidatie?

| sofisis a răspuns (pentru Dnii):

Nu e ceva constant. Oricum de obicei nu trece de 2-3 zile, timp in care fluxul e redus drastic fata de menstruatia normala.

| Dnii explică (pentru sofisis):

Am inteles, multumesc oricum

| Florentina9210 a răspuns:

Daca zici ca ai facut testul si ti-a iesit negativ, atunci nu poate fi vorba de o sarcina. Dar pe viitor iti recomand sa nu mai faci neprotejat, deoarece nu e sanatos pentru tine.

| Dnii explică (pentru Florentina9210):

Nu am facut testul, mai astept 2 zile in caz ca nu se intampla nimic il fac.

| Dnii explică (pentru Florentina9210):

Nu am facut testul, mai astept 2 zile, daca nu imi vine cm voi face un test de sarcina.

| Lawliet14 a răspuns:

Esti insarcinata.

| Dnii explică:

Momentan am o durere de sani dar mai acentuata la cel stang