| Katsu a întrebat:

am si eu o problema in relatie.prietena mea vrea sa ma paraseasca, ne stim de 9 luni, relatia asta e la distanta eu fiind din Oradea iar ea din Calarasi, sarbatorile de Craciun le-am petrecut impreuna si a fost foarte frumos dar acum, imi spune ca ea vrea pe altcineva care sa ii fie aproape, dar ea mereu imi spunea ca ii e dor de mine, sa o tin in brate, sa o sarut.nu stiu acum de ce am ajuns asa, mai ales ca n-am parinti, nu am bani si sunt singur. o fii si asta o cauza? Ea mi-a spus ca nu, as vrea sa merg la ea, chiar seara asta as pleca daca as putea insa nu am bani, iar parintii ei nu ma lasa, nici de paste nu pot pleca din cauza parintilor ei, imi spune acum ca nu ma mai iubeste, dar nu e asa.sunt sigur, de multe ori a vrut sa ma paraseasca dar acelea erau doar mici certuri insa cateodata eram si eu nesimitit, eram gelos. aveam multe defecte insa m-am "reparat" dar se pare ca a ramas nesimtirea, cand imi spunea ca ma lasa nu dura mai mult de 2 ore si o sunam eu sau ma suna ea si iar era totul roz, dar acum nu mai cred ca va mai fii la fel.Eu doar pe ea o mai am in lumea asta si as fii chiar distrus fara ea.peste 2 zile e ziua indragostitilor si vroiam sa ii fac un cadou frumos, anume sa ii fac pentru ea un mic filmulet de dragoste pe pe youtube dar unul frumos, nu facut in graba.noaptea trecuta am stat sa gasesc o melodie sa fac versurile si sa caut niste poze pe masura.ma rog, eu nu stiu ce va fi cu mine daca si ea ma paraseste mai ales ca nu le am cu fetele, e prima prietena si nu ma dau in vant sa agat fete, ea are 14 ani iar eu am 16 ani, oare o fii doar indecisa? Oare se va intoarce iar la mine? Oare ma mai iubeste? intrebarile astea mi-le pun continuu si plang intruna pentru ca sunt distrus fara ea... ce sa ma fac? Ce sfaturi imi dati? Voi ce ziceti, se va intoarce la mine? Ea chiar ma iubeste enorm de mult. cel putin o facea insa eu o iubesc si mi-as da si viata pentru ea si o voi iubii la nesfarsit orice ar fi.

Iertati-ma daca v-am plictisit, dar vreau si eu sa stiu ce sa fac, sau ce va face ea.eu sper totusi ca poate se va intoarce la mine...
O zi frumosa tuturor.ca a mea e uratasad

Răspuns Câştigător
| deeutsss a răspuns:

Pff, e trist asa. Sincer, mi se pare chiar frumos ca ai venit 900 km din oradea pana in calarasi, in timp ce iubitul meu a venit o singura data din Bucuresti pana la calarasi pentru cateva ore ca avea meci, si asteapta sa ma duc doar eu. Mai are si aproape 19 ani. In fine, faza este ca poate nu isi da seama cate sacrificii faci si tu pentru a mentine relatia asta dintre voi.insa daca va veti desparti, nu o sa stea prea mult timp fara tine. Dupa atata timp in care s-a obisnuit sa vorbeasca mereu cu tine pe mess/la telefon, o sa iti dea mereu „semne de viata" din astea si astfel nu o sa o terminati niciodata. Fara sa va dati seama, o sa fiti mai legati unul de celalalt, chiar daca constientizati faptul ca procentul compatibilitatii dintre voi nu e chiar 100%. Va veti obisnui cu certurile, chiar daca sunt dese si fara motiv, si va veti impaca de fiecare data, mai devreme sau mai tarziu. Ai grija sa nu spui chestii care ar putea sa o raneasca, nu conteaza cati nervi ai avea, incearca sa te controlezi, si chiar daca distanta este mare si tu nu ai de unde sa stii ce face, trebuie sa intelegi ca tocmai in asta consta dragostea: in incredere. Nu deveni posesiv, nu ii interzice sa comunice cu amicii ei, nu o supune unui interogatoriu de fiecare data cand iese din casa. Restul depinde si de caracterul fiecaruia.
Ti-am vorbit din perspectiva unei fete ce trece prin ceva similar.

4 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Are dreptate reymoond, sa nu fugi niciodata dupa autobusul care nu te asteapta, vine altul in 10 minute!
O relatie la distanta asta nu cam are sanse de "supravietuire" plus ca aveti o varsta destul de frageda si inca nu prea stiti cum e viata!
Daca ai avut numai o relatie asta nu inseamna ca nu ai experienta la fete,totul vine de la sine,asteapta ca o sa intalnesti si tu persoana pe care ti-o doresti sa o ai langa tine!
Toti avem perioade cand credem ca persoana de langa noi e totul pentru noi,ca nu putem trai fara ea,etc,dar ne dam seama pe urma ca nu e asa,mai ales la varsta ta! inca esti micutbig grin ai timp sa mai cunosti si sa ai o relatie stabila cu o fata de la tine din oras!
Si din cate am vazut,esti din Oradea, de aici sunt si eutongue hai sa mergem in club, tragem o betie si uiti de toatetongue

| briosicabriosel a răspuns:

Buna, imi pare rau pentru tine, intr-adevar noi fetele avem nevoie de afectiune, suntem ca niste catelusi care cer incontinuu afectiune, sa simtim pe cineva aproape, poate asta e cauza care spune ca vrea pe cineva care sa ii fie aproape. Incearca sa vorbesti cu ea, sa isi dea seama prin vocea ta prin ce treci intreab-o de ce vrea sa dea cu piciorul unei relatii asa frumoase care a durat 9 luni, intreab-o daca te mai iubeste, de ce vrea sa faca asta, chiar nu ar mai fi nici un mod de a fi ca inainte? spune-i ca e singuru om in care ai incredere pe care il iubesti atat de mult, ca e singura pentru care ti-ai da viata. Sper sa te fi ajutat si sper sa se intoarca la tine, daca vrei sa te mai ajut cu vreun sfat sa nu eziti sa imi dai mesaj. ai grija de tine :*

| Crocaa a răspuns:

Buna! Aveti o varsta destul de frageda, in special ea.La 14 ani este normal sa nu stie ce e dragostea, pentru ea e doar prietenie nu te astepta sa te iubeasca o vesnicie.Azi poate sa-i placa de tine,maine ii poate trece.E varsta la care acum incepe sa inteleaga unele chestii,nici nu e matura inca,e dezorientata si nu stie ce vrea, de aceea face ce face.Tu ai nevoie de cineva care sa te iubeasca la fel de mult.E normal ca parintii ei sa nu fie de acord, li se pare prea devreme si au dreptate.Nu vreau sa te dezamagesc,dar nu te atasa asa mult de ea, pentru ca nu o sa dureze.Ea in curand va vrea altceva, la varsta asta fetele se plictisesc repede.Gaseste-ti pe cineva mai in varsta, ai nevoie de sprijin moral nu pe cineva care sa-ti spuna ca vrea despartire.Sau daca tu chiar crezi ca o sa reusiti,nu mai fi asa,las-o pe ea sa te sune sa vezi chiar te iubeste asa de mult cum crezi? Daca da, merita sa lupti dar daca vezi ca nu-i pasa de tine, las-o.nu-ti bate joc de tine.Iti doresc tot binele din lume si nu uita ca toti avem probleme, mai mari sau mai mici, dar le avem.

| reymoond a răspuns:

Sincer. nu prea are rost sa iti bati capu... stii vorba aia? dupa tranvai sa nu fugi niciodata. vine altu la fiecare 10 minute... asa-i si cu fetele! nu-i ultima fata. si nu se sfarseste lumeaa!batting eyelashes. cu timpu vei trece peste