| RoxanaDenisa1 a întrebat:

Buna ziua. Am si eu o problema. Stiu ca o sa fiu judecata dar trebuie sa ma descarc. Am 28 de ani. Sunt casatorita de 5 ani de zile dar de 3 ani am si o relatie extraconjugala. A inceput totul ca o aventura, el chipes, m-a atras si am zis ca e doar o aventura de o noapte dar s-a ajuns la 3 ani in care practic avem o relatie pe bune, el nu stie ca sunt casatorita. Am reusit pana acum sa ascund de amandoi treaba asta. Sotul nu banuieste nimic stie ca muncesc mult si merg in delegatii dar eu plec in vacante cu amantul. Stiam ca nu e bine ce fac dar am tot amanat sa pun punct relatiei cu amantul. Acum a devenit din ce in ce mai serios si saptamana trecuta m-a cerut de sotie. Nu stiu cum sa ies din situatia asta. Am acceptat sa fiu sotia lui si acum vrea sa imi cunoasca si familia. El imi cunoaste doar o prietena, l-am mintit ca familia mea e din republica moldova si am.amanat intalnirea cu ei. Ce sa fac? Am sentimentul ca viata mea o sa se destrame curand si simt ca o sa mor. Nu vreau sa renunt la niciunul din ei. si chiar daca as vrea sa renunt la unul nu stiu cum as face ca daca se afla minciuna raman fara amandoi... ajutor va rog si chiar daca ma judecati macar incercati sa ma ajutati

30 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Vrajeala.

| Lupică27 a răspuns (pentru wildthing):

Nu vezi cati pun botul? laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Lupică27):

Nu poti sti daca e vrajeala sau nu, eu cunosc multe neveste din astea laughing

| Lupică27 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai toate fac asa, cum apare unu care le atrage fizic mai ales daca are si alte calitati, lasa fraieru cu cazan si se muta cu ala.
Cand se plictiseste de ala cu calitati cauta altul.
Acum depinde, poate face si cum zici tu, joaca la 2-3 capete in acelasi timp big grin

| Lupică27 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am mai povestit aici pe forum o data. Intr-o vara era o gasca de pasarici cu copii pe afara, cand treceam toate intorceau capul.
La inceput am crezut ca doar mi se pare si n-am dat importanta.
Intr-o zi una din ele era cu barbasu si cu ala mic, se intoarce la mine imi ranjeste si da asa parul intr-o parte si dupa intra in scara.
S-ar calari cu oricare arata bine, nu mai exista rusine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Lupică27):

Daca l-ar parasi pe ala cu cazanul, ar fi ok.
Dar ele se combina cu unul mediu, cu bani sau fara, prost sau nu, si il inseala la nimereala: ori cu unul mai golan dar fara bani, ori cu unul mediu, la fel ca si sotul, ori cu un smecher.
Si nu inseala ca aventura, poarta relatii complicate in paralel.
Vorbesc strict de tipul asta de "curba", sper ca nu toate femeile sunt asa laughing

| wildthing a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, sunt foarte multe care inseala, dar am zis ca povestea asta in particular e vrajeala, pentru ca nu se leaga...nu ar avea cum sa nu se prinda barba-su ca are o aventura de un asemenea nivel de implicare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru wildthing):

Barbatii inselati sunt de obicei indiferenti, nu prosti.
Isi asuma relatiile cu panaramele astea, nu fac scandal, nu controleaza nimic. Stiu ca daca ar deschide ochii putin, ar iesi scandal/divort.
Uneori, in paralel sunt si ei fustangii.

| wildthing a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Devin indiferenti, dar dupa 15-20 de ani de casnicie, nu dupa 2-5 ani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru wildthing):

Sau din primul an de relatie, dinaintea casniciei.
Sunt foarte multe persoane "stricate", care duc inainte relatii care in ochii unui conservator, sunt esecuri ce nu ar trebui sa se intample.
Cat timp ei nu se plang/nu iau atitudine, opinia publica nu poate interveni.

| ania a răspuns:

Spune-i amantului adevarul ca esti casatorita, cere-i iertare ca l-ai tinut in eroare si soune-i ca vrei sa renunti la relatie. Daca merge sa ii souna sotului tau, nu ai ce face. Nu stiu daca sotul te-ar ierta daca ar stii. Asa e risti sa ii pieezi pe amandoi, de faot amantul n-a fost niciodata al rau. Incearca sa te muti la alt loc de munca. Nu le putem avea in viata pe toate. Fericirea tine si de a alege sa nu fim lacomi, sa ne multumim cu un singur partener, sa dam tot ce avem mai bun intr-o singura relatie.

| RAY a răspuns:

Soluția este sa mai vezi de încă un alt amant de care să nu știe de amândoi, Intr o zi te muti la ăla și să terminat povestea sau cum noua ne place zona de confort continua mai ales că frica creste placerea sexuala

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ești din Timișoara?

| AnonimSoul a răspuns (pentru RAY):

Cel mai tare raspuns! si eu as fi sfatuit-o sa se casatoreasca in rep. m. cu asta cu o familie fake :-)

| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca ii vei pierde pe amandoi, fiindca minciuna odata iesita la iveala se va raspandi iute si amandoi barbatii nu suporta ideea infidelitatii si minciunii.

| mihai69 a răspuns:

Poliamori e soluția.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Interneaza-te la psihiatrie.
Te joci de 3 ani cu degetele in rahat, il molfai zi de zi, si vii acum sa intrebi cum faci sa nu mai puta a rahat rolling on the floor
Pe medicamente o sa se amelioreze simptomele tale, dar normala nu cred ca vei fi vreodata.

| VoidEternal a răspuns:

laughing

Scuze, dar lol.

Ok ai o aventura, relatie, whatever, dar ce Dumnezeu te-a impiedicat sa zici "nu" cand amantul te-a cerut de sotie?

Nu vrei sa renunti la niciunul, well tough bananas, cam unde credeai ca o sa se ajunga in final? Credeai ca o sa ai asa o viata dubla pana la batranete? Ti-ai pus procesorul pe pauza 3 ani? Nu credeai ca situatia asta o sa te muste de fund la un moment dat?

Ce dracu', nu mai esti adolescenta, ar trebui sa ai ceva minte in cap pana la varsta asta.

Matematica e simpla, renunta de bunavoie la unul (la amant, ca toata relatia voastra e un bullshit de prima mana, cladit pe minsiuna si deceptie) ca sa nu ii pierzi pe amandoi, si roaga-te ca sotul tau sa nu afle niciodata. Sanse care sunt cam mici, dar na... unii mai au si noroc.

Asta e solutia evidenta daca mai ai vreo urma de logica.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ai dus minciuna pana in panzele albe nu gluma laughing). Tu chiar nu te-ai gandit in primele luni sau hai in primul an maxim, ca ai mers prea departe cu minciuna? Tu ce credeai? Ca o sa mentii pozitia de amanta cu acelasi partener toata viata? Era evident ca aici o sa ajungi.
Singura ta solutie acum, e sa-i spui amantului ca ai un om acasa si sa speri ca nu te paraste.

| Lupică27 a răspuns:

Iar furi curent? te stim!

| Miruna333 a răspuns:

O relatie nu se construieste pe minciuni. Ar fi trebuit sa fii sincera de la inceput si sa ii explici situatia de acasa. Partea buna este ca lumea nu se va destrama si nu vei muri. Trebuie sa te gandesti ce iti doresti cu adevarat, insa, indiferent pe cine ai alege, nu cred ca va functiona pentru ca este o minciuna mult prea mare la mijloc care tot merge de 3 ani de zile. Daca vei ramane cu sotul e posibil ca el sa intre in viata voastra, mai ales relatia fiind serioasa, el vazand un viitor alaturi de tine. Iar daca ramai cu actualul, tot se va afla, el deja vrea sa iti cunoasca familia si iarasi, e posibil ca sotul sa intre in discutie, mai ales ca veti trece printr-un divort. Minciuna tot se va afla, mai devreme sau mai tarziu. Asta este riscul cand ai 2 vieti. Eu nu te judec, doar incerc sa iti arat realitatea dintr-un punct obiectiv.
Nu cred ca vrei o a doua casnicie bazata pe minciuni. Cea mai inteleapta, corecta decizie din toate punctele de vedere, pentru tine si pentru acei oameni cu care iti imparti viata, este sa fii sincera. Desparte-te de amandoi si cauta-ti pe cineva langa care nu esti nevoita sa minti sau sa te ascunzi.

| Robert2526 a răspuns:

Cu ce si cine sa te ajute? Ai intrat intr-o situatie din care nu ai cum sa iesi nesifonata. Nu cred ca exista o solutie minune cu care sa scapi. Mai bine dai un reset si renunti la amandoi si mergi mai departe singura. Chiar e o situatie fara iesire. nu cred ca te poate intelege nimeni, ai gresit si trebuie sa iti asumi

| Madaxo97 a răspuns:

In punctul in care ai ajuns nu mai poti decat sa renunti la unul din ei, in primul rând sa spui adevărul amantului, ca esti căsătorită, si vezi cum reacționează, daca vrea sa continue relația stiind ca esti măritată sau nu. Poate vrea si in acest caz nu trebuie sa renunți la niciunul. Sau daca il iubești pe amant si vrei sa renunti la soț spune-i ca vrei sa te despărți simplu, fără sa mai menționezi amantul, invoci alt motiv de despărțire, daca nu vrei sa spui adevărul.
Cel mai corect ar fi din punct de vedere moral sa spui adevărul la amândoi, dar ii vei pierde pe amândoi cel mai probabil si vei rămâne singură, acest lucru fiind consecințele faptelor tale de 3 ani încoace. Tu alegi ce faci, oricum ai da-o, tot tu vei suferi, nu ai cum sa eviți asta. Ti-ai facut-o cu mâna ta până la urmă.

| Rux04 a răspuns:

Te sfătuiesc să îi spui soțului ce se întâmplă. Dacă relația dintre tine și soț nu merge, cel mai bine vă despărțiți. Nu văd în înșelat o soluție.

| Mindfulness a răspuns:

Pocnitoare

| andreiaurel232341 a răspuns:

Nu ține povestea.

| Anonim240 a răspuns:

Asta e, ii pierzi pe amandoi, asta meriți.

| WilliamQoilung2024 a răspuns:

Pe soț l-ai pierdut de când ai acceptat "aventura" cu amantul.
Amant care se pare, este mai bun sexual decât soțul.
Mai departe... Îl vei pierde și pe amant.
Pentru că el a fost cu iluzie, nu cu o femeie reală și asumată.
Asta este. Vei rămâne singură. E un fel de nota de plată.
Dacă ai norocul ca soțul să fie mai prostișor, îl vei îmbrobodi, cu minciuni gen.Că el este adevărata ta dragoste, bla bla... Lacrimi și jurământe, bineînțeles că false, așa cum ești tu... E posibil să rămâi cu el. Dar crede-mă că va fi lângă tine, fix ca o mobilă. Ca un ficus.
Adică... Cam degeaba. Va fi mort, cu toate că este cât se poate de viu.

| AntonIacobescu619 a răspuns:

Orice ti se intampla tie meriti tanara domnisoara!

| Selu800 a răspuns:

Incepe cu primul gest de sinceritate cel mai mic si fara prea multe daune. De exemplu sa ii spui ca ești căsătorită. De regula pierderile mai mici sunt mai usor de trecut. Apoi relatia cu al doilea o pui pe pauză si încerci al doilea gest de sinceritate față de soț cu ceva mai digerabil. Apoi daca se întărește relația familială ai scăpat.