| anonim_4396 a întrebat:

Am un ciclu menstrual regulat. Pe data de 6 in fiecare luna imi vine. Pe 23 septembrie am avut contact sexual neprotejat fara ejaculare in interior. Ieri, 7 octombrie mi-a venit menstruatia cu simptomele obisnuite, insa deja a doua zi a inceput sa am un flux foarte scazut, si de obicei tinea pana la 6 zile. E posibil sa am menstruatie peste sarcina? Mentionez ca am avut si cheaguri.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca sangerarea menstruala porneste intotdeauna in fiecare luna calendaristica in aceeasi zi si anume in cea de-a 6-a zi a fiecarei lunii, rezulta ca ciclul tau menstrual este foarte bine reglat deoarece are mereu acelasi lungimea de (30)31 de zile. Inseamna ca in cazul ciclului tau menstrual, OVULATIA se produce mereu in cea de-a (16)17-a zi a ciclului iar cele 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE intotdeauna se suprapun peste acelasi interval cuprins intre a 12-a si 18-a zi numarate fata de prima zi a ultimei MENSTRUATII produse. Rezulta ca in mod concret in ciclul menstrual anterior 06.09 - 06.10. 2018, OVULATIA a avut loc in data de 23.09 si zilele perioadei fertile au fost intre 17.09 - 24.09. Fiindca actul sexual neprotejat a fost intretinut exact in ""cea mai fertila"" zi a ciclului menstrual, bineinteles ca formarea sarcinii intr-o asemenae situatie devine foarte posibila si totul depinde pur si simplu de experienta sexuala a partenerului si de capacitatea acestuia de as putea coordona, controla si sa-si retina PERFECT ejacularea. De regula pornirea menstruatiei la data calculata reprezinta garantia ca in ciclul menstrual anterior ovulul NU a fost fecundat si ca atare NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in uter. Insa faptul ca sangerarea menstruala actuala NU se desfasoara in conditii similare/asemanatoare ca si in cazul menstruatiile anterioare cu toate ca in mod normal NU ar exista nici un motiv ca actuala sangerare menstruala sa aiba un comportament atipic si o desfasurare amormala, in astfel de situatii in mod obligatoriu se efectueaza testul de sarcina care se poate efectua incepand cea de-a 8-a zi de dupa data pornirii menstruatiei, adica in data de 14 Octombrie, fiindca numai daca se va proceda in acest mod, rezultatul testului de sarcina va fi VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99%. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca iti vine pe data aia de 6 in fiecare luna ai exact cilu de care zici tu NEREGULAT nicidecum regulat.laughing Tu la scoala ai facut matematica? Ingreb asa ca idee, stii sa numeri? Ia numara zilele de la o luna la alata de pe data de 6 a fiecarei luni si vezi daca dupa cateva luni mai sunt aceleasi numar de zile laughing asa ziceam si eu ca nu iese, mai numara cine stie poate se regleaza laughing

Ai dat funda unui necunoscator, ala e si mai si decat tine, auzi la el daca iti vine pe data de 6 a fiecarei luni ai un ciclu foarte, stai cum zice el foarte bine reglat laughing da de unde este dereglat varza, puneti impreuna si numarati.

haideti sa va dau de numarat.De pe data de 6 ianuarie, pana pe 6 februarie cate zile sunt?
De pe data de 6 februarie pana pe data de 6 martie cate zile?
Daca amandoi o sa spuneti ca sunt acelasi numar de zile ati descoperit ceva nou laughing spor la numarat.

Daca nu esti capabil nici macar sa numeri e groasa rau de tot laughing nu-i de mirare ca romanii voteaza mereu PSD acum ii inteleg laughing oameni saraci cu duhu

| Frank51 a răspuns:

Intrebarea are un raspuns pe care il stii deja... si anume, ca este foarte posibil.

| SkyPilot a răspuns:

Da, este posibil,